Dubaj pod wodą. Największe opady w historii pomiarów

2024-04-17, 10:59

Wielkie ulewy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W kraju notowano dwukrotność średniej rocznej opadów. Z problemami walczy Międzynarodowe Lotnisko w Dubaju, loty są opóźnione i przekierowywane. 

Zaleca się pasażerom, by nie przybywali na lotnisko, chyba że jest to absolutnie konieczne. - Aby uzyskać najnowsze informacje na temat statusu lotu, skontaktuj się ze swoją linią lotniczą - zaapelował rzecznik Dubai Airports.

Linia lotnicza Emirates odwołała wszystkie odprawy, ponieważ personel i pasażerowie mieli problemy z przyjazdem na lotnisko. - Ciężko pracujemy, aby jak najszybciej przywrócić działalność w bardzo trudnych warunkach - dodał rzecznik dubajskiego portu.

Zalane są drogi dojazdowe, goście mają problem z opuszczeniem lotniska. Problemy ma też metro. Wczoraj zakłócenia dotknęły około 100 lotów. Przez jakiś czas lotnisko nie pracowało.

Ulewy w Dubaju. Zamknięte szkoły

Jeszcze przed wtorkowymi burzami władze zaleciły zamknięcie szkół i przeniesienie urzędników do pracy zdalnej. Są ofiary śmiertelne opadów.

W ZEA zginęła jedna osoba, w Omanie, który również walczy ze skutkami zjawiska, zginęło co najmniej 18 osób. Z lokalnymi powodziami walczył Bahrajn.

Czytaj również:

Rekordowe opady w Emiratach

W ciągu doby zanotowano 159 mm opadu atmosferycznego na lotnisku w Dubaju. W kraju notowano dwukrotność średniej rocznej opadów. Od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1949 roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie odnotowano opadów równie silnych jak obecne. Statystycznie w ciągu roku meteorolodzy w ZEA odnotowują zaledwie 94 mm opadów.

Posłuchaj

Problemy na lotnisku w Dubaju. Relacja Jana Olendzkiego (IAR) 0:39
+
Dodaj do playlisty

W mediach społecznościowych publikowane są filmy i zdjęcia przedstawiające skalę zjawiska, z jakim mierzą się Zjednoczone Emiraty Arabskie. Możemy zobaczyć między innymi samolot poruszający się po zalanym lotnisku, podtopione samochody czy zalaną galerię handlową.

ms/IAR, PAP

Polecane

Wróć do strony głównej