Wsparcie USA dla Ukrainy i Izraela. Biden poparł wielomiliardowy pakiet

2024-04-18, 10:45

Wsparcie USA dla Ukrainy i Izraela. Biden poparł wielomiliardowy pakiet
Joe Biden poparł pakiet Johnsona. Foto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Prezydent Joe Biden zdecydowanie poparł zgłoszony przez spikera Izby Reprezentantów Mike'a Johnsona pakiet ustaw o wsparciu Ukrainy, Izraela i sojuszników USA w regionie Indo-Pacyfiku.

Prezydent USA wezwał Kongres do jak najszybszego uchwalenia pakietu. Joe Biden oświadczył, że Izrael stoi w obliczu bezprecedensowych ataków ze strony Iranu, a Ukraina w obliczu ciągłych bombardowań ze strony Rosji, które dramatycznie nasiliły się w ostatnim miesiącu.

Biden: nie pozwolimy Iranowi ani Rosji odnieść sukcesu

Prezydent USA podkreślił, że pakiet obejmuje także wsparcie dla Tajwanu i innych sojuszników USA w regionie oraz pomoc humanitarną dla Palestyńczyków.

- Izba Reprezentantów musi uchwalić ten pakiet w tym tygodniu, a Senat powinien szybko pójść w jej ślady. Natychmiast podpiszę tę ustawę, aby wysłać sygnał do świata, że stoimy po stronie naszych przyjaciół i nie pozwolimy Iranowi ani Rosji odnieść sukcesu - oświadczył Biden.

Posłuchaj

Biden poparł pakiet Johnsona. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 0:39
+
Dodaj do playlisty

Pakiet zgłoszony przez Johnsona jest podobny do tego, który wcześniej proponował Biden. Marszałek Izby Reprezentantów rozbił go jednak na cztery osobne ustawy. Około 9 z 61 mld. dolarów dla Ukrainy miałoby zostać przekazane w formie pożyczki. Jedna z ustaw mówi także o przekazaniu Ukrainie systemów rakietowych dalekiego zasięgu ATCAMS.

Czytaj także: 

dn/IAR/Marek Wałkuski

Polecane

Wróć do strony głównej