Łotwa pomoże walczącej Ukrainie. Wsparcie liczone w milionach euro

2024-05-15, 08:10

Łotwa pomoże walczącej Ukrainie. Wsparcie liczone w milionach euro
Łotwa obiecała przeznaczyć 10 mln euro na amunicję artyleryjską dla Ukraińców. Foto: DW Zachód/ X/@GeneralStaffUA

Łotwa przeznaczy 10 milionów euro na amunicję artyleryjską dla ukraińskich sił zbrojnych. W przyszłym miesiącu Ryga ma też wysłać na Ukrainę drony bojowe.

Łotewski rząd postanowił, że 10 milionów euro zostanie przekazane w ramach czeskiej inicjatywy amunicyjnej. Środki mają służyć do zakupienia ponad trzech tysięcy pocisków o kalibrze 155 milimetrów.

Szef resortu obrony Łotwy Andris Spruds powiedział portalowi LSM, że strona ukraińska określiła te potrzeby jako bardzo ważne.

Ponadto Łotysze zamierzają w czerwcu dostarczyć też tysiąc dronów bojowych. Wcześniej Ryga wysłała do Kijowa około stu sztuk tego typu sprzętu.

Łotysze w tym roku oraz przez kolejne dwa lata zamierzają zapewniać wsparcie wojskowe Ukrainie w wysokości 0,25 proc. swojego PKB.

Ukrainie potrzebne wsparcie. Rosjanie naciskają na wschodzie

Rosjanie przesunęli naprzód swoje pozycje w rejonie miasta Wowczańsk w obwodzie charkowskim. Od zeszłego tygodnia trwa tam ofensywa rosyjskiej armii, która zaatakowała z terenów Federacji Rosyjskiej i zajęła część terenów przygranicznych.

»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Rosyjskie oddziały w rejonie Wowczańska przesunęły się do przodu o ponad 3 kilometry - wynika z map działań wojennych, publikowanych przez analityczny portal Deep State - i są w północno - zachodniej części miasta. O przesunięciu się Rosjan w obwodzie charkowskim świadczyć też może raport ukraińskiego Sztabu Generalnego informujący, że w rejonie Wowczańska pod naporem wrogiego ostrzału i ataków ukraińskie oddziały odeszły na dogodniejsze pozycje w celu uniknięcia strat.

W raportach ukraińskich wojskowych i analityków mowa jest też o zaciętych walkach na innych odcinkach frontu - przede wszystkim w Donbasie, na zachód od Awdijiwki i pod miastem Czasiw Jar.


Posłuchaj

Rosjanie przesunęli naprzód swoje pozycje w rejonie miasta Wowczańsk w obwodzie charkowskim. Od zeszłego tygodnia trwa tam ofensywa rosyjskiej armii, która zaatakowała z terenów Federacji Rosyjskiej i zajęła część terenów przygranicznych - relacja Kamila Zajewskiego (IAR) 0:41
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej