Zamach na premiera Słowacji. Nowe informacje ws. stanu zdrowia Roberta Ficy

2024-05-18, 13:32

Zamach na premiera Słowacji. Nowe informacje ws. stanu zdrowia Roberta Ficy
Szpital w Bańskiej Bystrzycy. Foto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Stan zdrowia postrzelonego premiera Słowacji Roberta Ficy jest stabilny, ale wciąż poważny. Najnowsze informacje w tej sprawie przekazała słowacka minister zdrowia Zuzana Dolinkova.

W piątek Fico przeszedł kolejną operację. W poniedziałek stan zdrowia słowackiego premiera mają omówić lekarze. Zdecydują wówczas, czy można przetransportować go ze szpitala w Bańskiej Bystrzycy do lecznicy w Bratysławie.

Minister zdrowia Słowacji Zuzana Dolinkova potwierdziła, że piątkowy zabieg, przeprowadzony, by usunąć martwą tkankę po postrzałach, "pozwolił na dobre rokowania" dla premiera.

Bezpośrednio po zamachu Fico, który został ranny w brzuch i klatkę piersiową, przeszedł trwającą pięć godzin operację.

Co z Robertem Ficą? Blisko "dobrej prognozy"

Wicepremier i minister obrony Robert Kaliniak powiedział, że nie jest jednak prawdopodobne, by udało się przewieźć Ficę do Bratysławy w najbliższych dniach - nie pozwala na to jego stan, ale "jesteśmy blisko dobrej prognozy dla premiera".

- Co jest bardzo ważne, premier się stale regeneruje. Pan premier jest świadomy, ale oczywiście z tymi wszystkimi ograniczeniami, które występują przy takich zranieniach. Ustaliliśmy, że rząd będzie dalej działał według programu wyznaczonego przez Roberta Ficę. To oznacza, że w przyszłym tygodniu odbędą się dwa posiedzenia gabinetu - powiedział Kaliniak.

Wicepremier Robert Kaliniak dodał, że posiada wszystkie kompetencje, aby zastępować rannego Roberta Ficę. Wszelkie decyzje konsultuje z premierem.

Zamach na premiera Słowacji

Prokuratura Generalna, prowadząca śledztwo w sprawie zamachu na premiera Roberta Ficę, wnioskowała o areszt dla zamachowca, bo obawia się, że Juraj C. ucieknie, a także może popełnić kolejne przestępstwo.

Robert Fico został postrzelony w środę w mieście Handlova, gdzie na wyjazdowym posiedzeniu zebrał się rząd Słowacji. Do premiera kilka strzałów oddał 71-letni Juraj C. 

Zamachowcowi postawiono zarzut usiłowania morderstwa z premedytacją z zamiarem zemsty na osobie podlegającej ochronie, za co grozi nawet dożywocie.

Posłuchaj

Wicepremier Słowacji Robert Kaliniak o stanie zdrowia pemiera (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

IAR/PAP/mk/kormp

Polecane

Wróć do strony głównej