NBA. Mavericks zaczęli finały Zachodu od wygranej. Świetny mecz Doncicia i Irvinga przeciwko Wolves

2024-05-23, 10:15

Luka Doncić (przy piłce) w walce z Jadenem McDanielsem podczas pierwszego meczu finałowego Konferencji Zachodniej . Foto: Matt Krohn/Associated Press/East News

Koszykarze Dallas Mavericks pokonali na wyjeździe Minnesota Timberwolves 108:105 w pierwszym meczu finałowym Konferencji Zachodniej ligi NBA. Drugie spotkanie - w piątek, również w Minneapolis. Rywalizacja toczy się do czterech zwycięstw.

Gości do sukcesu poprowadził duet największych gwiazd. Najpierw wynik "ciągnął" Kyrie Irving, który do przerwy uzyskał 24 ze swoich 30 punktów. Później sprawy w swoje ręce wziął Luka Doncić - Słoweniec w ostatniej kwarcie uzyskał niemal połowę (15) ze swojego 33-punktowego dorobku.

Doncić i Irving zapewnili zwycięstwo

Także w końcówce to punkty tej dwójki przesądziły o zwycięstwie "Mavs" - Doncić, gdy pozostało 49 s gry, podwyższył prowadzenie na 106:102, a Irving trafił oba wolne siedem sekund przed ostatnią syreną i było 108:104. Później jeszcze Mike Conley rzutem wolnym ustalił rezultat.

- Ciężko zapracowaliśmy na tą wygraną, ale jednocześnie to tylko jedno zwycięstwo, a potrzebujemy jeszcze trzech – powiedział na antenie stacji TNT Doncić, który podkreślił zasługi Irvinga. - Bez jego pierwszej połowy, moja udana końcówka mogłaby nic nie dać. Długo trzymał nas w grze. Gdyby nie on do przerwy byłoby pewnie minus 20 - dodał, a Irving wskazał, że to dopiero początek batalii. - Było ekscytująco i równo. Zapewne cała seria taka będzie - podsumował.

Ekipa z Dallas pięć poprzednich serii play-off pod wodzą trenera Jasona Kidda zaczęła od porażek.

Wolves żałują. "Byliśmy okropni"

W tym wyrównanym meczu, w którym prowadzenie zmieniało się 15-krotnie, Jaden McDaniels był liderem "Wolves" z dorobkiem 24 pkt, a błyszczący w poprzedniej serii przeciw broniącym tytułu Denver Nuggets Anthony Edwards zakończył spotkanie z 19.

- W ataku byliśmy okropni: złe rzuty, straty, brak opanowania. Musimy być też lepsi w kluczowych momentach - przyznał trener zespołu z Minneapolis Chris Finch.

Na Wschodzie w finale rywalizują Boston Celtics i Indiana Pacers, a pierwszą potyczkę wygrali "Celtowie".

Wynik środowego meczu 3. rundy - finału konferencji - play-off koszykarskiej ligi NBA: