Odnaleziona po pół wieku gitara Beatlesów sprzedana na aukcji za prawie 3 mln dol.

2024-05-30, 09:11

 Odnaleziona po pół wieku gitara Beatlesów sprzedana na aukcji za prawie 3 mln dol.
Odnaleziona po pół wieku gitara Beatlesów sprzedana na aukcji za blisko 3 mln dol.Foto: EMILIO LARI

Prawie trzy miliony dolarów - to rekordowa cena, którą osiągnęła na aukcji beatlesowska gitara. Wielka Czwórka używała jej na płytach "Rubber Soul" i "Help". Potem instrument zaginął na ponad 50 lat.

Nigdy w historii żaden instrument, na którym grali Beatlesi, nie sprzedał się za tak wysoką sumę. - Nie ma wątpliwości: to gitara, której ludzie szukali przez ponad pół wieku - nie kryje entuzjazmu Martin Nolan z domu aukcyjnego Julien's Auctions.

Dodaje, że gdy w końcu instrument się odnalazł, trzeba było wykonać detektywistyczną robotę. - Analizowaliśmy fotografie i nagrania wideo. Przyglądaliśmy się strukturze drewna. W przypadku gitary to odpowiednik odcisków palców. Tylna okleina, płytka maskująca - wszystko to jest DNA gitary i pasowało idealnie - podkreśla rozmówca Polskiego Radia.

Gitarę słychać w "Help", gdzie przytłoczony sławą John woła o pomoc. Jest podstawą chyba najbardziej dylanowskiego utworu Beatlesów: "You've Got To Hide Your Love Away". Tworzy też tło dla harrisonsowskiego sitaru w "Norwegian Wood (This Bird Has Flown)".

Gitarę znaleziono na strychu

John kupił gitarę Framus Hootenanny w 1964 roku. Krótko po nagraniu płyty Rubber Soul podarował gitarę Gordonowi Wallerowi z angielsko-szkockiego duetu Peter & Gordon. Ten przekazał ją dalej, swojemu menedżerowi, a on upchnął instrument na strychu. Niedawno, podczas przeprowadzki, na strychu gitarę znalazł jego syn. Teraz osiągnęła cenę 2 857 500 dolarów.

Aukcja prowadzona była online.

Bas McCartneya i telefon Lennona

Beatlesowskie gitary ostatnio często się znajdują. Paul McCartney odzyskał niedawno swój bas. Kupił go jeszcze w 1961 roku, a zgubił w dekadę później.

Miłośnicy Beatlesów, którzy w dodatku nie narzekają na brak pieniędzy, mogli też licytować telefon, którego John i Yoko używali podczas "Bed-in For Peace" - happeningu, podczas którego para spędziła tydzień w łóżku montrealskiego hotelu, apelując o pokój. Wtedy właśnie powstał słynny improwizowany hymn pacyfistyczny "Give Peace a Chance". Cena aparatu osiągnęła  16 250 dolarów.

Posłuchaj

Odnaleziona po pół wieku gitara Beatlesów sprzedana na aukcji za ponad trzy miliony dolarów. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

IAR/Adam Dąbrowski/łl

Polecane

Wróć do strony głównej