Świrski blokuje pieniądze z abonamentu. "Grozi mu do trzech lat więzienia"

Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej i sędzia Trybunału Stanu, wskazał na podejrzenie, że Maciej Świrski, poprzez przekroczenie uprawnień i niedopełnienie ciążących na nim obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego i prywatnego, za co grozi do trzech lat więzienia.

2024-05-31, 21:37

Świrski blokuje pieniądze z abonamentu. "Grozi mu do trzech lat więzienia"
Świrski ma "prawny, bezwzględny obowiązek przekazania środków abonamentowych mediom publicznym" - uważa Przemysław Rosati. Foto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio

W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Rosati stwierdził, że decyzję szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o niewypłaceniu mediom publicznym środków abonamentowych należy oceniać przez pryzmat artykułu 231 Kodeksu karnego, a nie Trybunał Stanu. 

- Jeżeli z ustawy o opłatach abonamentowych wynika prawny obowiązek przekazania zaliczkowo środków na realizację misji, to nierealizowanie tego prawnego obowiązku musi być oceniane przez pryzmat art. 231 kk. W konsekwencji należy zakładać, że istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa polegającego na tym, że nie dopełniono obowiązków - mówił Przemysław Rosati.

Posłuchaj

Przemysław Rosati o przekazaniu środków abonamentowych do depozytu. Cz. I (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Świrski wstrzymuje 70 milionów złotych

9 maja Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów wszczęła śledztwo w tej sprawie po zawiadomieniu złożonym przez Pawła Majchra, likwidatora w Polskim Radiu. Śledztwo wszczęte z artykułu 231 kk dotyczy blisko 70 milionów złotych, które nie trafiły na konto publicznego nadawcy.

21 maja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę Polskiego Radia na uchwałę KRRiT ws. środków abonamentowych. Nie oznacza to, wbrew stanowisku KRRiT, uznania za zgodne z prawem działań Macieja Świrskiego. WSA skargę odrzucił, ponieważ uchwała nie może być przedmiotem zaskarżenia.

REKLAMA

Posłuchaj

Są cztery przypadki, kiedy dłużnik może złożyć przedmiot świadczenia do depozytu sądowego (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty
 

- To nie ma charakteru aktu podlegającego kontroli sądu administracyjnego. Jeżeli jest w zwłoce z wypłatą środków, a wiemy, że jest, to powinno się go wezwać do wykonania tego obowiązku z art. 8 ust. 3 ustawy o opłatach abonamentowych, a następnie, jeżeli ta zwłoka będzie trwała, czyli pan przewodniczący nie będzie wypłacał, to należy złożyć tzw. skargę na bezczynność - wyjaśnił prezes NRA.

Czytaj także:

Przemysław Rosati podkreślił, że zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych adresatem tych środków jest spółka, a nie jej prezes bądź likwidator. Spółka, nawet w likwidacji, wciąż istnieje. Jej osobowość prawną można zidentyfikować poprzez na przykład numer identyfikacji podatkowej (NIP), który dla Polskiego Radia i Polskiego Radia w likwidacji jest taki sam.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski wstrzymuje od początku roku przelewy z abonamentu dla mediów publicznych, m.in. dla Polskiego Radia, utrzymując, że władze spółki są nielegalne. 17 maja Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa po raz trzeci odmówił szefowi KRRiT przyjęcia do depozytu sądowego pieniędzy z abonamentu należnych Polskiemu Radiu. To kwota - jak napisano w postanowieniu - 11 milionów 319 tysięcy złotych. Zdaniem sądu nie ma przesłanek do tego, by uwzględnić wniosek o złożenie pieniędzy do depozytu sądowego. Brak jest jakichkolwiek wątpliwości co do osoby wierzyciela oraz osoby uprawnionej do jego reprezentacji.

REKLAMA

Bożena Żelazowska, wiceminister kultury, o działaniach Macieja Świrskiego

dn/IAR/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej