Pierwsze symptomy łatwo pomylić. Jak rozpoznać i opóźnić rozwój Alzheimera?
Problemy z pamięcią i codziennym funkcjonowaniem - pierwszymi objawami choroby Alzheimera. W Polsce cierpi z tego powodu ponad 350 tysięcy osób. Często ta choroba jest mylona z innymi zaburzeniami neurologicznymi seniorów.
2024-06-09, 17:00
O diagnostyce chorób otępiennych dyskutowali w weekend w Warszawie eksperci na XV Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego.
Prezes Towarzystwa profesor Tomasz Gabryelewicz powiedział IAR, że pierwsze symptomy choroby są subtelne i można pomylić je z naturalnymi problemami związanymi ze starzeniem się.
- Jeżeli ktoś pracuje i przestaje sobie z tym radzić. Na przykład osoby, które pracują w księgowości i zaczynają się skarżyć, że o ile wcześniej nie popełniały błędów, to zaczynają je popełniać i obawiają się tego konsekwencji - wyjaśnia Gabryelewicz.
Posłuchaj
Profesor Gabryelewicz dodał, że można spowolnić manifestację kliniczną choroby Alzheimera czyli zaburzeń pamięci i innych funkcji poznawczych.
REKLAMA
Posłuchaj
- Poprzez zdrowy tryb życia, aktywność fizyczną i umysłową możemy o kilka lat odwlec ujawnienie się zespołu otępiennego. Tak naprawdę wszystkie formy aktywności umysłowej są zalecane. W rankingu najbardziej skutecznych jest nauka języka obcego - wskazał profesor Gabryelewicz.
Choroba Alzheimera dotyka głównie osoby po 65. roku życia. Z wiekiem rośnie ryzyko wystąpienia zespołów otępiennych. Według szacunków wśród osób powyżej 80. roku życia, co czwarta osoba zachoruje na chorobę Alzheimera.
PR24/IAR/ Informacyjna Agencja Radiowa/#Stankiewicz/w dw/SW
REKLAMA