Strefa buforowa spełnia swoje zadanie. Dane mówią same za siebie

W pierwszym tygodniu funkcjonowania strefy buforowej na granicy polsko-białoruskiej Straż Graniczna odnotowała spadek o około 30 procent prób nielegalnego przekroczenia granicy. Od 7 czerwca do dzisiaj takich prób było prawie 750, a w tygodniu wcześniej - od 6 do 12 czerwca - ponad 1100.

2024-06-20, 20:38

Strefa buforowa spełnia swoje zadanie. Dane mówią same za siebie
Żołnierze Wojska Polskiego są zaangażowani we wsparcie funkcjonariuszy Straży Granicznej w ochronę granicy od 2021 roku. Foto: X/MON

W pierwszym tygodniu obowiązywania rozporządzenia MSWiA odnotowano 11 ataków na polskich funkcjonariuszy i żołnierzy. W tygodniu do 12 czerwca takich ataków było pięć.

Straż Graniczna wydała 33 zgody na przebywanie w strefie buforowej, w tym 28 mediom. Najwięcej zgód dotyczyło Białowieży - 14 oraz Dubicz Cerkiewnych - 12 (w tym pięć zgód wydano przedstawicielom międzynarodowej organizacji pozarządowej).

Ochrona polskiej granicy

Strefa buforowa na granicy polsko-białoruskiej została wprowadzona 13 czerwca.

Strażników granicznych i żołnierzy wspierają policjanci. Od 4 czerwca do działań w pasie granicznym polsko-białoruskim skierowani zostali funkcjonariusze Oddziałów Prewencji Policji z garnizonów z całej Polski. Wzmocnili oni siły policyjne działające dotychczas na terenie województwa podlaskiego. To około 250 policjantów, przewodnicy z psami służbowymi oraz policjanci ruchu drogowego. Funkcjonariusze posiadają na wyposażeniu różne środki przymusu bezpośredniego, w tym także armatki wodne.

REKLAMA

13 czerwca zostały na granicy uszkodzone dwa radiowozy, policjanci nie zostali ranni.

Posłuchaj

Strefa buforowa na granicy z Białorusią ma uniemożliwić wspieranie nielegalnego przekraczania granicy przez migrantów i ułatwić pracę polskim służbom. Politycy przyznają, że takie rozwiązanie w obecnej sytuacji jest potrzebne - relacja Tomasza Zielenkiewicza (IAR) 0:46
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

IAR/mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej