Zachwianie w Trzeciej Drodze? "Czeka nas rozmowa z partnerem"

2024-06-24, 09:45

- Czeka nas rozmowa z naszym partnerem. Pojawiają się pytania o dalsze cele, wybory prezydenckie, ale też o to, jak te najbliższe trzy lata mogłyby wyglądać w ramach Trzeciej Drogi - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Marek Krawczyk, wiceminister ds. społeczeństwa obywatelskiego (Polska 2050).

Trzecia Droga uzyskała 6,9 proc. poparcia w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jak ujawnił na antenie Polskiego Radia 24 Marek Krawczyk z Polski 2050, aktualnie ten wynik jest bardzo ważnym tematem wewnątrz partii.

Rozliczenia w Polsce 2050 po wyborach do PE

- W najbliższy weekend odbędzie się zjazd krajowy Polski 2050, który podsumuje to, co się wydarzyło. To, jak nam poszło. To, jakie wyciągniemy wnioski - wskazał.

Następnie wiceminister ds. społeczeństwa obywatelskiego dodał, że przed partią kolejne wyzwania polityczne, m.in. wybory prezydenckie. - Chcielibyśmy wyciągnąć właściwe wnioski z tego, co się wydarzyło - podkreślił.

Posłuchaj

Marek Krawczyk gościem Sylwii Białek (24 Pytania - rozmowa poranka) 15:56
+
Dodaj do playlisty

Na pytanie, czy wybory do PE były potknięciem, czy trendem, Marek Krawczyk odpowiedział, że traktuje to jako "koniec pewnego cyklu". Dodał, że w Polsce 2050 wszyscy byli świadomi, że tyle wyborów na przestrzeni sześciu miesięcy to wyzwanie.

REKLAMA

- Organizacyjnie było to dla nas wielkie wyzwanie. Mieliśmy świadomość, że te ostatnie wybory mogły nam pójść zdecydowanie gorzej - wskazał.

Szymon Hołownia kandydatem na prezydenta?

Gość Polskiego Radia 24 był dopytywany również o, to kiedy Szymon Hołownia oficjalnie ogłosi start w wyborach prezydenckich. - To jest pytanie bardziej skierowane do Szymona Hołowni, ale myślę, że te decyzje powinny zapadać już po wakacjach - odpowiedział. Polityk dodał, że ma nadzieję, że PSL poprze marszałka Sejmu Szymona Hołownię, a nie wystawi swojego kandydata.

Wiceminister dopytywany o to, czy w przypadku kandydowania wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza dojdzie do zachwiania w Trzeciej Drodze, odparł: "Chciałem powiedzieć, że to, jak, ta współpraca w Trzeciej Drodze będzie się układać, to jeszcze przed nami".

- Czeka nas rozmowa z naszym partnerem. Pojawiają się pytania o dalsze cele, wybory prezydenckie, ale też o to, jak te najbliższe trzy lata mogłyby wyglądać w ramach Trzeciej Drogi - mówił. 

REKLAMA

Następnie polityk podkreślił, że "jest spokojny o koalicję 15 października". - Ta współpraca wyglądała dobrze. Musimy się zastanowić, jako Polska 2050, czy to jest ta formuła, którą chcemy kontynuować, i zapytać naszych partnerów, jaki jest ich pogląd na tę sprawę - zaznaczył. 

Marek Krawczyk zapytany wprost, czy jest bardziej spokojny o koalicję 15 października niż o Trzecią Drogę, odparł, że nie wie, "czy należy tak dosłownie porównywać". - Jesteśmy w analizie tego, co się wydarzyło. Wybory za nami. Podsumowujemy to, co się wydarzyło. Siadamy do rozmów o dalszej przyszłości Trzeciej Drogi z PSL - mówił. 

Czytaj także: 

Rozmowy w Trzeciej Drodze

Sylwia Białek zapytała również o to, czy projekt Trzecia Droga wisi na włosku, czy jest to jednak za daleko wysunięty wniosek. - Trzecia Droga to było porozumienie na wybory, które się odbyły. Co do dalszej przyszłości umówiliśmy się, że w wakacje będziemy rozmawiać na ten temat. Cele projektu zostały zrealizowane. Trzy razy wspólnie stanęliśmy do wyborów. Teraz jest moment podsumowań. Nie wykluczam, że będzie to sojusz o charakterze ciągłym. Za 3,5 roku Polacy znów pójdą do urn - odpowiedział wiceminister ds. społeczeństwa obywatelskiego.

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadząca: Sylwia Białek
Gość: Marek Krawczyk (Polska 2050)
Data emisji: 24.06.2024
Godzina emisji: 7.33

REKLAMA

PR24/sb/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej