Zełenski przyjedzie do Polski. Przed szczytem NATO
2024-06-27, 15:59
Premier Donald Tusk i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkają się w Warszawie przed lipcowym szczytem NATO - poinformowal szef rządu.
Premier Tusk bierze udział w dwudniowym szczycie Rady Europejskiej. Jeszcze przed rozpoczęciem obrad spotkał się z prezydentem Ukrainy.
- Umówiliśmy się z prezydentem na rozmowę w Warszawie jeszcze przed szczytem NATO - poinformował po tym spotkaniu.
Napisał też, że "Unia zrozumiała to, co Polacy wiedzą od początku tej wojny: obrona Ukrainy to obrona Europy".
REKLAMA
Unia Europejska i Ukraina podpisały dziś w Brukseli umowę o gwarancjach bezpieczeństwa. Podpisy pod dokumentem złożyli prezydent Zełenski i przewodniczący: Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz Rady Europejskiej Charles Michel. Unijna umowa jest uzupełnieniem tych, które Ukraina zawiera z państwami Zachodu. Ale w przeciwieństwie do tych dwustronnych, w tej unijnej nie ma konkretów, jeśli chodzi o wsparcie wojskowe.
Tarcza Wschód
- Chcemy bronić naszych granic przed możliwą agresją rosyjską bądź białoruską - podkreślał także tuż przed rozpoczęciem szczytu Rady Europejskiej w Brukseli premier Donald Tusk.
Pytany przez zagranicznych dziennikarzy o inicjatywę Polski, Estonii, Litwy i Łotwy w sprawie budowy Tarczy Wschód, wyjaśnił, że chodzi o odparcie realnego zagrożenia ze wschodu.
- Codziennie doświadczamy, nie tylko w Polsce, tych agresywnych zachowań na naszych granicach. Mówię nie tylko o wyraźnym zagrożeniu militarnym, mamy przecież pełnoskalową wojnę w Ukrainie, ale też o prowokacjach na granicach ze strony Białorusi i Rosji, mamy też coraz większy problem z taktyką nielegalnej imigracji uzbrajanej przez te kraje - powiedział.
REKLAMA
Tarcza obronna: inicjatywa Polski i Grecji
Premier Tusk dodał, że zagrożenie jest realne nie tylko dla Polski i krajów bałtyckich. Podkreślił rolę wspólnej europejskiej polityki obronnej.
- To jest powód, dla którego zdecydowałem się zaproponować inicjatywę powietrznej tarczy obronnej wraz z premierem Grecji, a po drugie linii obronnej w krajach bałtyckich i w Polsce, tzw. Tarczy Wschód - przekazał.
Unijny system obrony powietrznej, którego stworzenie zaproponowały Polska i Grecja, jest wzorowany na izraelskiej Żelaznej Kopule.
Polska uważa, że zarówno ta inicjatywa, jak i Tarcza Wschód wzmacniająca obronę wzdłuż granicy z Rosją i Białorusią, powinny być realizowane w koordynacji z NATO, kluczowym sojuszem gwarantującym kolektywną obronę.
IAR/in./agkm
REKLAMA
REKLAMA