Niepokojące wyniki kontroli. Połowa hulajnóg i rowerków dziecięcych z wadami

Kontrola UOKiK wykazała, że w 17 na 35 modeli rowerków trójkołowych i hulajnóg dziecięcych stwierdzono nieprawidłowości. Dotyczyły one m.in. braku kompletnej instrukcji, co może doprowadzić do niewłaściwego ich użycia. A co za tym idzie, pojawia się zagrożenie dla dziecka.

2024-06-28, 13:59

Niepokojące wyniki kontroli. Połowa hulajnóg i rowerków dziecięcych z wadami
Sprawdzili hulajnogi i rowerki dla dzieci. Są nieprawidłowości. Foto: Shutterstock/ilmarinfoto

Jak poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, skontrolowano łącznie 46 pojazdów. Pierwszy audyt dotyczył 35 modeli rowerków trójkołowych (6 modeli) i hulajnóg dziecięcych (29 modeli).

Kontrola była przeprowadzona przez osiem wojewódzkich inspektoratów IH w następujących miastach: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Kraków i Lublin. Trwała od stycznia do kwietnia 2024 roku.

UOKiK poinformował również, że kontrolowane produkty były weryfikowane także w ich laboratorium. Tam eksperci sprawdzili bezpieczeństwo w zakresie konstrukcji.

Rowerki i hulajnogi dla dzieci głównie z Chin

Urząd zaznaczył, że rowerki trójkołowe i hulajnogi dla dzieci pochodziły głównie z Chin (32), a także z Wielkiej Brytanii (1), Francji (1) i Polski (1). Urzędnicy sprawdzali hurtownie, a także sklepy detaliczne oraz wielkopowierzchniowe.

REKLAMA

Kontrola wykazała, że w 17 na 35 modeli są nieprawidłowości. Dotyczyły one głównie braku danych lub niepełnych danych producenta/importera, co zarejestrowano w przypadku dziewięciu modeli.

W kolejnych sześciu przypadkach zabrakło ostrzeżeń, a w przypadku czterech instrukcja użytkowania była niekompletna. UOKiK przypomniał, że w efekcie nabywca nie jest odpowiednio poinformowany o sposobie użytkowania przedmiotu, co może prowadzić do niewłaściwego jej użycia i skutkować zagrożeniem dla dziecka.

Na tym jednak nie koniec. Stwierdzono również niewłaściwie sporządzone deklaracje zgodności, co zauważono w przypadku siedmiu modeli oraz brak znaku CE w trzech modelach pojazdów.

REKLAMA

Wady w konstrukcji 

Z kolei z badań laboratoryjnych wynika, że do najczęściej występujących nieprawidłowości wśród rowerków trójkołowych zaliczono niewłaściwe odstępy między tylnym kołem a ramą (w dwóch przypadkach) oraz brak znaku minimalnego wsunięcia trzonu kierownicy (także w dwóch przypadkach). Wyniki badań laboratoryjnych hulajnóg pokazały zaniżoną średnicę przednich kół (9 przypadków), niewystarczającą wytrzymałość rurki kierownicy (5) oraz zaniżoną średnicę zakończeń uchwytów kierownicy (3). Tu także wobec niektórych wyrobów stwierdzono więcej niż jedną nieprawidłowość.

"Zakwestionowaliśmy 25 na 35 zbadanych rowerków i hulajnóg. 10 modeli (2 rowerki i 8 hulajnóg) – wyłącznie pod kątem oznakowania i niezgodności formalnych. W 8 modelach (3 rowerki i 5 hulajnóg) stwierdziliśmy tylko wady w konstrukcji. 7 modeli (1 rowerek i 6 hulajnóg) posiadało zarówno niezgodności oznakowania/formalne, jak i konstrukcyjne" - czytamy.

W efekcie do prezesa UOKiK skierowano dziewięć wniosków o wszczęcie postępowań administracyjnych.

Czytaj także: 

Kolejna kontrola UOKiK

Z kolei druga kontrola UOKiK dotyczyła 11 modeli rowerów dziecięcych o maksymalnej wysokości siodełka od 43,5 cm do 63,5 cm.

REKLAMA

"Wyłącznie w zakresie oznakowania i instrukcji użytkowania zakwestionowaliśmy 6 z 11 rowerów. Nie stwierdziliśmy rowerów dziecięcych wadliwych konstrukcyjnie" - wskazano w komunikacie UOKiK.

PAP/UOKiK/sb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej