Paryż 2024. Igrzyska nie dla koszykarzy. Fatalna ostatnia kwarta Polaków

2024-07-04, 22:45

Jeremy Sochan w meczu z Finlandią . Foto: JOSE JORDAN/AFP/East News

Polscy koszykarze stracili szansę na awans do igrzysk olimpijskich w Paryżu. Mimo prowadzenia przez większość meczu z Finlandią, ostatecznie przegrali 88:89 i odpadli z turnieju w Walencji.

• Finowie zagrają w półfinale z Hiszpanią, która zapewniła sobie pierwsze miejsce w grupie A, wygrywając w środę z Angolą
  • Na piątek zaplanowano dzień przerwy. W sobotę odbędą się półfinały, a w niedzielę finał wyłaniający uczestnika igrzysk w Paryżu

Pierwszą akcję zakończyli punktami Finowie, ale to Polacy szybko przejęli inicjatywę. Skuteczny pod koszem był Ponitka, celnie rzucali za trzy Dziewa i Michalak, co dawało biało-czerwonym nawet pięciopunktową przewagę (13:8, potem 16:11). Pod koniec pierwszej kwarty Finowie potrafili jednak odrobić straty i doprowadzić do stanu 24:24.

Po wznowieniu gry, Polacy ponownie wrócili na prowadzenie, gdy za trzy punkty trafili Milicić Jr. i Slaughter. Martwić mogła słaba skuteczność Sochana z rzutów wolnych, lecz w ostatnich minutach przed przerwą gracz San Antonio Spurs poprawił skuteczność, a potem rzucił "trójkę" i Polska miała aż 8 punktów przewagi (43:35). Na przerwę, Polacy zeszli z prowadzeniem 47:38.

Trzecia kwarta zaczęła się od akcji Ponitki i Sochana, na którą rzutem za trzy odpowiedzieli Finowie. W kolejnych minutach "trójki" dwukrotnie trafiał Slaughter, a gdy świetnie przedostał się pod kosz Sochan, Polacy prowadzili 15. punktami (61:46). Finowie starali się odpowiedzieć, aktywny był zwłaszcza Salin, lecz nie zmieniło to znacząco wyniku - Polacy po trzech kwartach prowadzili 71:60.

Choć nic nie zapowiadało utraty przez Polaków kontroli nad meczem, tak się stało w czwartej kwarcie. Zaczęło się od rzutu za trzy Zyskowskiego, ale następnie Finowie zaprezentowali zabójczą skuteczność "trójek". Po celnym rzucie Maxhuniego, rywale reprezentacji Polski po raz pierwszy od pierwszej kwarty objęli prowadzenie (86:87).

Na skuteczną akcję pod koszem Polaków, odpowiedzieli Finowie, a konkretnie Madsen, który zdobył dwa punkty z rzutów wolnych. W ostatniej akcji meczu, nieudany rzut oddał Slaughter i porażka stała się faktem. Polscy koszykarze nie zagrają w Paryżu.

Polska - Finlandia 88:89 (24:24, 23:14, 24:22, 17:29)

Polska - AJ Slaughter 21, Jeremy Sochan 20, Mateusz Ponitka 17, Michał Sokołowski 10, Aleksander Dziewa 6, Jarosław Zyskowski 4, Igor Milicic jr 3, Michał Michalak 3, Andrzej Mazurczak 3, Aleksander Balcerowski 1, Przemysław Żołnierewicz 0.

Finlandia - Mikael Jantunen 20, Alexander Madsen 18, Sasu Salin 11, Oliver Nkamhoua 11, Miro Little 10, Edon Maxhuni 7, Jacob Grandison 7, Andre Gustavson 5, Elias Valtonen 0, , Mikka Muurinen 0;