PiS bez szans na powrót do władzy? Jest nowy sondaż

2024-07-10, 11:20

PiS bez szans na powrót do władzy? Jest nowy sondaż
Rośnie grupa niezdecydowanych wyborców. Foto: twitter.com/KancelariaSejmu

Na PiS chce zagłosować 27,2 proc. badanych. To spadek o 6,5 pkt proc. w porównaniu do badania z czerwca. - Zerowa zdolność koalicyjna sprawia, że PiS znajduje się w poważnym kryzysie - mówi politolog, prof. Rafał Chwedoruk.

Jak wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, spadło poparcie dla niemal wszystkich grup politycznych, a o 11,4 pkt proc. wzrosła grupa niezdecydowanych wyborców. Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, na udział w nich zdecydowałoby się 48,5 proc. respondentów - to spadek z 56,4 proc. w poprzednim sondażu.

Pierwsze miejsce w badaniu zajęła Koalicja Obywatelska, na którą chce zagłosować 31,2 proc. To o 3,2 pkt proc. mniej niż dwa tygodnie temu.

Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość, wybierane przez 27,2 proc. badanych. To spadek o 6,5 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego badania.

Trzecia jest Konfederacja z wynikiem 11 proc. i spadkiem poparcia o 0,9 pkt proc. Poza podium znalazła się Trzecia Droga, popierana przez 9 proc. badanych, to spadek o 1,8 pkt proc.

REKLAMA

Wzrost poparcia odnotowała tylko Lewica, zyskując 1,5 pkt proc., do poziomu 7,7 proc.

Polacy niezdecydowani

Najbardziej wyraźna i gwałtowna zmiana nastąpiła w grupie niezdecydowanych wyborców. Bez preferencji politycznej jest 13,9 proc. badanych, czyli o 11,4 pkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu.

Nowe dane sondażowe skomentował dla WP politolog prof. Rafał Chwedoruk, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.

- Dwie największe partie mają z czego tracić. Jeśli chodzi o PiS, tu nie ulega wątpliwości, że konflikty wewnętrzne, jak np. ten spektakularny, który miał miejsce w Małopolsce, doskwierają wyborcom i muszą znajdować odzwierciedlenie w sondażach - mówi ekspert.

REKLAMA

Jak ocenia, "nie ma perspektyw na powrót PiS do władzy, zerowa zdolność koalicyjna sprawia, że partia znajduje się w poważnym kryzysie".

Bez rozróżnień w Zjednoczonej Prawicy

- Część z tych 6 proc. PiS po wakacjach będzie mógł nadrobić, ale nie rozwiązuje to strategicznego problemu. Wynik partii może poprawić się do około 30 proc., a to nadal daleko do 40 proc., które dawało jej samodzielną większość - zaznacza w rozmowie z WP.

Jak ocenia, "w PiS pośrednio uderza to, co mówiło się o Suwerennej Polsce", a wyborcy nie widzą odrębności tej formacji i traktują ją jako część PiS.

Balansująca Koalicja Obywatelska

Odnosząc się do wyniku KO, politolog wyjaśnia, że spadek poparcia ugrupowania to cena za "nieustanne polityczne balansowanie między różnymi grupami nacisku".

REKLAMA

- Pokazuje to kwestia CPK czy komisja ds. wpływów rosyjskich. Coś, co ma uspokajać na jednym froncie, może wzbudzać negatywne emocje u innej grupy wyborców. Nie jest to jeszcze powód do alarmu, dlatego że jeśli wyborcy z PO odchodzą, to uciekają w stronę niezdecydowanych lub Lewicy - podkreśla politolog, wskazując, że ta partia jest najczęściej miejscem migracji wyborców KO.

Sondaż United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 5-8 lipca 2024 roku. Badanie zrealizowano metodą CAWI/CATI na grupie 1000 osób.

Czytaj także:

pg,WP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej