Start rakiety BURSZTYN 2K. "Polska technologia poderwała się z ziemi i sięgnęła kosmosu"

2024-07-14, 21:15

Start rakiety BURSZTYN 2K. "Polska technologia poderwała się z ziemi i sięgnęła kosmosu"
Rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K prezentowana podczas konferencji prasowej Polskiej Agencji Kosmicznej. Warszawa, 05.07.2024 . Foto: PAP/Marcin Obara

- Mamy nadzieję, że ten lot nie tylko pozwoli nam na wynoszenie aparatury w przestrzeń kosmiczną i prowadzenie tam badań, ale te technologie będą używane w tych wielkich rakietach, które wynoszą astronautów i sondy kosmiczne - mówił prof. Grzegorza Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Gośćmi audycji byli także dr inż. Paweł Stężycki, dyrektor Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa i doktor inż. Sylwester Wyka, zastępca dyrektora do spraw badawczych w Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa.

Podczas przeprowadzonych 3 lipca testów, polska rakieta suborbitalna BURSZTYN 2K osiągnęła  pułap 101 km - czyli sięgnęła kosmosu. "To wydarzenie przełomowe w historii polskiej nauki i dokonań polskich inżynierów w zakresie technologii kosmicznych" - zaznaczono w piątkowym komunikacie Polskiej Agencji Kosmicznej i Łukasiewicz Instytutu Lotnictwa.

Dr inż. Paweł Stężycki zaznaczył, że program BURSZTYN trwał około dziesięciu lat, zaangażowanych w niego było ok. 200 inżynierów Instytutu i cała jego infrastruktura. - Pomysł zrodził się 10 lat temu w głowie wybitego polskiego naukowca prof. Piotra Wolańskiego, znanego na całym świecie specjalisty technologii kosmicznych - przypominał i zwracał uwagę, że wszystkie komponenty i podsystemy zostały od początku wymyślone, zaprojektowane i przebadane w Instytucie bądź u jego partnerów w Polsce.

Posłuchaj

Polska rakieta BURSZTYN 2K w kosmosie (24 Poziom) 25:51
+
Dodaj do playlisty

Prof. Grzegorza Wrochna podkreślał, że jest to ważny moment przełomowy dla polskiej technologii kosmicznej. - Polska technologia poderwała się z ziemi i sięgnęła kosmosu, to nie tylko przełom na poziomie polskim, w tej chwili cała Europa ma problem z dostarczaniem swojej aparatury w kosmos, musimy korzystać z technologii państwa pozaeuropejskich - zauważył.

Dr inż. Sylwester Wyka zwracał uwagę na bardzo duży poziom skomplikowania przedsięwzięcia. - Pozwoliło to nam na zbudowanie bardzo szerokiego wachlarza kompetencji, które mogą i będą wykorzystywane dla polskiego sektora kosmicznego. Oprócz wewnętrznych zasobów to także 500 dostawców. To bardzo duża wartość dodana dla polskiej gospodarki - powiedział.

REKLAMA

ILR-33 BURSZTYN 2K to pierwsza na świecie rakieta, w której jako utleniacz zastosowany został nadtlenek wodoru o stężeniu 98 proc.

W środę, 3 lipca rakieta została wystrzelona z Andøya Space Sub-Orbital w Norwegii i osiągnęła pułap 101 km. Jej głowica wraz z przedziałem ładunku użytecznego zgodnie z planem wpadły do Morza Norweskiego 135 km od miejsca startu i została odzyskana.

Czytaj także:

***

REKLAMA

Audycja: 24. poziom
Prowadzący: Przemysław Pawełek
Goście: Dr inż. Paweł Stężycki, dyrektor Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa; prof. Grzegorza Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej; doktor inż. Sylwester Wyka, zastępca dyrektora do spraw badawczych w Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa
Data emisji: 14.07.2024
Godzina emisji: 20.33
PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej