Świat walczy z awarią. Rząd uspokaja: w Polsce wszystko działa

2024-07-19, 12:00

Świat walczy z awarią. Rząd uspokaja: w Polsce wszystko działa
Premier Donald Tusk. Foto: X/PremierRP

- Polskie służby odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo monitorują globalną awarię systemów Microsoft, jesteśmy w kontakcie z korporacją - przekazał Polskiemu Radiu wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Podkreślił, że w Polsce systemy infrastruktury krytycznej działają płynnie. Głos zabrał także premier Donald Tusk.

Awaria informatyczna spowodowała globalne zakłócenia w funkcjonowaniu lotnisk i transportu kolejowego. Problemy odnotowano między innymi w Stanach Zjednoczonych, Australii, Chinach, Turcji, Hiszpanii, Czechach, Wielkiej Brytanii, Holandii, Nowej Zelandii, Niemczech, Francji, Norwegii i Indiach.

W piątek rano lotnisko Berlin-Brandenburg (BER) tymczasowo zawiesiło funkcjonowanie z powodu poważnych problemów technicznych. Władze Australii przekazały, że w piątek sparaliżowane zostały media, banki i firmy telekomunikacyjne.

W Stanach Zjednoczonych zawieszono loty linii American Airlines, Delta Airlines, United Airlines i Allegiant Air, w Europie problemy zgłaszają m.in. Lufthansa, Air France, KLM, SAS.

- To nie są incydenty związane z atakiem terrorystycznym, i nie są to incydenty krytyczne, na infrastrukturę krytyczną - zapewnił Krzysztof Gawkowski w Polskim Radiu 24.

REKLAMA

Polska infrastruktura krytyczna jest bezpieczna

Do awarii odniósł się także premier Donald Tusk, który zapewnił, że zdarzenia wynikające z awarii "mają ograniczony charakter i nie zagrażają bezpieczeństwu państwa".

"W związku z globalną awarią w systemach Microsoft jestem na bieżąco informowany przez nasze służby na poziomie wojewódzkim i krajowym o wszystkich zdarzeniach wynikających z awarii. Jak na razie mają one ograniczony charakter i nie zagrażają bezpieczeństwu państwa" - przekazał premier na platformie X.

Jak powiedział Krzysztof Gawkowski, służby obserwują sytuację związaną z problemami systemów Microsoft.


Posłuchaj

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski o globalnej awarii informatycznej i cyberbezpieczeństwie Polski (Polskie Radio 24) 8:17
+
Dodaj do playlisty

- Polskie służby odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo są w kontakcie z korporacją - oświadczył wicepremier. - W Polsce zgłoszenia dotyczące problemów z systemami Microsoftu pojawiają się, ale nie mają one wpływu na globalne funkcjonowanie infrastruktury w Polsce - powiedział Gawkowski.

REKLAMA

Problematyczne "nakładki"

Minister cyfryzacji wyjaśnił, że "w Polsce nie ma takich sytuacji, które są w innych państwach". Na świecie odwoływane lub opóźniane są loty i połączenia, często niemożliwe jest także rezerwowanie i kupowanie biletów oraz przeprowadzenie odpraw on-line.

Krzysztof Gawkowski powiedział, że problem może się wiązać z nakładkami systemu Microsoft. - Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z zakłóceniami komputerów, na których mamy system Microsoft Windows, w związku z nakładkami, które dostawca usług Microsoftu dostarczał. One po prostu źle się zaimplementowały, wdrożyły - wyjaśnił wicepremier.

Polska ma niezależne systemy

Systemy państwowe w Polsce nie są zagrożone awarią Microsoftu - przekazał Centralny Ośrodek Informatyki. Wynika to z faktu, że większość rozwiązań bazuje na własnej, niezależnej infrastrukturze IT, ale nie systemach chmurowych dostarczanych przez gigantów technologicznych.

Autorskie oprogramowanie minimalizuje ryzyko takich awarii. - Musimy sami zadbać o niezawodność i bezpieczeństwo tej infrastruktury, ale jednocześnie to uniezależnia nas od takich globalnych awarii dostawców chmurowych. Na tę chwilę nie obserwujemy żadnych reperkusji związanych z awarią w firmie CrowdStrike, która dostarcza oprogramowanie antywirusowe dla między innymi Microsoftu i ich usług Microsoft 365 - powiedział Emil Stojek z COI.

REKLAMA

Komunikat Microsoftu

W komunikacie opublikowanym przez centrum administracji usług Microsoftu podano, że użytkownicy mogą napotkać problemy z dostępem do różnych aplikacji i usług, w tym m.in. nie mieć dostępu do Microsoft Teams, Microsoft Fabric oraz centrum administracyjnego usługi Microsoft 365.

Firma informuje, że podejmuje działania naprawcze. Jako wstępną przyczynę występujących problemów Microsoft wskazał zmianę konfiguracji na platformie chmurowej Azure, co spowodowało "przerwę w komunikacji między zasobami pamięci masowej a obliczeniowymi, co z kolei wpłynęło na awarie łączności w podrzędnych usługach Microsoft 365 zależnych od tych połączeń".

Czytaj także: 

pg,iar,pap

wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej