Gwałty ze szczególnym okrucieństwem, broń i handel narkotykami. Policja uderzyła w gang pseudokibiców
2024-08-01, 08:03
W akcji przeciwko gangom pseudokibiców brało udział 200 policjantów i strażników granicznych, w tym funkcjonariusze CBŚP i policyjni komandosi z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA". Zatrzymano i doprowadzono do zakładów karnych łącznie 23 podejrzanych - poinformowało w poniedziałek Centralne Biuro Śledcze Policji.
Działania policji to wynik pracy specjalnej grupy, powołanej do walki z przestępczością pseudokibiców na terenie Małopolski i Podkarpacia. Śledczy podejrzewają, że gang wprowadził do obrotu ponad 1200 kilogramów marihuany o czarnorynkowej wartości ponad 21 milionów złotych.
Funkcjonariusze zabezpieczyli dziewięć sztuk nielegalnej broni palnej i ponad 500 sztuk amunicji, dwa tłumiki, a także kilkanaście sztuk broni czarnoprochowej. Policjanci przejęli też 12 kilogramów narkotyków o czarnorynkowej wartości ponad 200 tysięcy złotych.
"Zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem". Gang pseudokibiców na celowniku policji
W krakowskim wydziale Prokuratury Krajowej postawiono podejrzanym zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, przestępstw narkotykowych, ale też handlu bronią. Zatrzymani będą odpowiadać także za rozboje, pobicia, kradzieże z włamaniem i zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem, będące efektem porachunków pomiędzy gangami.
- Polskie służby rozbiły gang przemytników. Funkcjonariusze przechwycili transporty z Hiszpanii
- Euro 2024. Polska policja w akcji. Ustawka pseudokibiców nie udała się
Jak podkreśla policja, wszystkie powyższe zarzuty świadczą o "stopniu demoralizacji i skali zagrożenia, jaką niesie zorganizowana przestępczość grup pseudokibicowskich". "Decyzją sądu 6 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych" - podała policja. Prokuratura chce też ścigać na podstawie europejskiego nakazu aresztowania gangsterów ukrywających się za granicą.
Napaści, włamania i obrót narkotykami
"Wśród zatrzymanych są osoby podejrzane m.in. o dokonanie napadu na siedzibę firmy kurierskiej DPD w Krakowie w 2015 r., gdzie łupem sprawców padło ponad 600 tysięcy złotych. Członkom grupy prokuratorzy zarzucili także przemyt narkotyków, liczne włamania dokonane na przestrzeni wielu lat, gdzie łączna wartość strat wśród poszkodowanych wynosi ponad 700 tysięcy złotych" - czytamy w komunikacie CBŚP.
Źródła: cbsp.policja.pl/IAR/Youtube/wmkor
REKLAMA