Udana rewitalizacja Kopca Powstania Warszawskiego i parku Akcji "Burza". "To miało być miejsce pełne życia"
Jak w jednym miejscu połączyć pamięć, przyrodę i rekreację? Udało się to twórcom rewitalizacji Kopca Powstania Warszawskiego i parku Akcji "Burza" na warszawskim Czerniakowie. Projekt zdobył uznanie środowiska architektonicznego, ale także mieszkańców stolicy. Za tą realizacją stoją: biuro architektury krajobrazu topoScape oraz pracownia architektoniczna Archigrest. - To miało być miejsce żywe, dla ludzi, miało ich jednoczyć - mówił w Polskim Radiu 24 architekt Marcin Maraszek.
2024-08-01, 15:03
29 października 2024 roku w siedzibie Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie poznamy zwycięzców tegorocznej edycji konkursu Europejska Nagroda dla Przestrzeni Publicznych. W grupie pięciu finałowych założeń urbanistycznych z całej Europy znalazło się również jedno miejsce z Polski - park Akcji "Burza", znajdujący się pod Kopcem Powstania Warszawskiego w Warszawie. Autorami projektu są architekci z pracowni topoScape i Archigrest z Warszawy.
Marcin Maraszek z pracowni Archigrest przyznał, że pomysły były "dość szalone". - Rowerzyści zjeżdżający z górki, paralotnie startujące spod pomnika. To miało być miejsce dla ludzi, miało ich jednoczyć. Przypominać to, co się stało, ale dawać nadzieję i być pełne życia - powiedział.
Klucz do zrozumienia Warszawy
Kopiec Powstania Warszawskiego usypano w latach 1946-1950 z gruzów stolicy. W 1994 roku, w 50. rocznicę wybuchu powstania, z inicjatywy byłych żołnierzy Armii Krajowej ustawiono na jego szczycie 15-metrową kotwicę - znak Polski Walczącej. - To miejsce jest kluczem do zrozumienia dzisiejszej Warszawy, że w powstaniu razem z ludźmi zginęło też miasto - podkreśliła z kolei Magdalena Wnęk.
Z czasem wzniesienie zarosło drzewami i krzewami. - To, co zobaczyłem, było bujną, nietypową przyrodą, przypominało dżunglę z Ameryki Południowej. Magda, która jest architektem krajobrazu, wyjaśniła nam, że to rośliny inwazyjne. Więc pierwszą reakcją było "wycinamy wszystko". Tak się jednak nie robi, zaprojektowaliśmy proces - tłumaczył na naszej antenie Maraszek.
REKLAMA
Posłuchaj
Bioróżnorodność i nasadzenia
Część pracy wykonała przyroda. - Kopiec skolonizowały klon jesionolistny i robinia akacjowa, które stworzyły ruderalny las. Gdybyśmy go teraz wycięli, to wrócilibyśmy do fazy sprzed 40 lat, sadzilibyśmy drzewa i walczyli z gatunkami inwazyjnymi. Tymczasem inwazyjne gatunki wrosły i stworzyły warunki leśne. Pod ich okapem rosną rodzime gatunki, które nie muszą już konkurować z trawą - dodała Magdalena Wnęk.
Przebudowa parku pod Kopcem Powstania Warszawskiego kosztowała ponad 24 mln zł. Prace objęły między innymi zwiększenie bioróżnorodności poprzez nowe nasadzenia, meliorację, a także wykorzystanie gruzobetonu pochodzącego z czasów wojny. Inwestycja realizowana była w ramach projektu unijnego.
REKLAMA
Wcześniej Kopiec Powstania Warszawskiego funkcjonował pod nazwą Kopca Czerniakowskiego. Powstał po II wojnie światowej poprzez sukcesywne zwożenie gruzu ze zburzonych warszawskich budynków. Z czasem wzniesienie zarosło drzewami i krzewami.
***
Audycja: Przestrzeń, design, architektura
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Goście: Magdalena Wnęk (topoScape), Marcin Maraszek (Archigrest)
Data emisji: 31.07.2024
Godzina emisji: 22.06
PR24
REKLAMA
kmp
REKLAMA