Życie pędzi? Zrelaksuj się w muzeum ślimaka, jest wpisane do Księgi Guinnessa

2024-08-11, 10:00

Życie pędzi? Zrelaksuj się w muzeum ślimaka, jest wpisane do Księgi Guinnessa
Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach . Foto: Shutterstock / Daniel Sztork

Wśród pięknych kwiatów i drzew, w otoczeniu kucyków, koni i ozdobnych ptaków - w ogrodzie w Kajetanach można odpocząć od zgiełku miasta. Jednym z najciekawszych elementów tego kompleksu jest Muzeum Ślimaka, wpisane do Księgi Guinnessa. O jego zbiorach w Polskim Radiu 24 mówił pomysłodawca i założyciel prof. Henryk Skarżyński.

Muzeum i ogród znajdują się w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach. Kompleks jest otoczony lasami. Można powiedzieć, że znajduje się w strefie ciszy. 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że otoczenie od samego początku było dla niego ważne, a nad koncepcją tego pięknego miejsca zaczął pracować w latach 1989-90.

Posłuchaj

prof. Henryk Skarżyński o Muzeum Ślimaka w Kajetanach (Ogrody sztuki) 24:24
+
Dodaj do playlisty

- Zrobiłem pierwszy folder, który obrazował, jak ma to wyglądać. Chciałem, żeby to miejsce było wielospecjalistycznym ośrodkiem diagnostyczno-leczniczo-rehabilitacyjnym. W 1995 roku spotkałem się na trawie z ekipą filmową. Była tam makieta odwzorowująca pierwszą część światowego centrum. Już wtedy mówiłem, że będą tam piękna łąka, kwiaty i dużo różnych zwierząt - powiedział prof. Henryk Skarżyński.

Piękno przyrody w Kajetanach. "Nie chcemy, by otoczenie kojarzyło się ze szpitalem" 

REKLAMA

Wyjaśnił, iż chodzi o to, aby dla osób, które się tu leczą, otoczenie nie kojarzyło się ze szpitalem i z długotrwałą rehabilitacją. - Zwłaszcza dla dzieci. Mogę powiedzieć, że jestem spełniony w tym zakresie, bo to wszystko się zrealizowało, a nawet przerosło moje oczekiwania. Przyroda i cisza z nią związana jest dla nas bardzo ważnym elementem całej złożonej terapii narządu słuchu - zaznaczył profesor. 

W znajdującym się tu Muzeum Ślimaka można podziwiać największy, wpisany do Księgi Guinnessa zbiór przedmiotów z podobizną, wizerunkiem lub po prostu o wyglądzie tego zwierzęcia. Jest tam na przykład grzebień, którego zakończenie przedstawia właśnie ślimaka. Obecnie jest to ponad 5,5 tysiąca eksponatów, a będzie ich jeszcze więcej. Są one wykonane m.in. z porcelany, szkła, drewna, żeliwa, a także bursztynu czy kamienia. 

Ogród w Kajetanach jest dostępny dla każdego bezpłatnie. Cisza i zieleń sprzyjają zdrowiu. Odwiedzający będą się cieszyli nie tylko pięknym drzewostanem i kwiatami. Zobaczą także zwierzęta, m.in. kucyki, konie, osiołki i papugi. W tym miejscu naprawdę można odpocząć. 

Czytaj także:

***

Audycja: Ogrody sztuki 
Prowadzi: Maja Kluczyńska
Gość: prof. Henryk Skarżyński 
Data emisji: 11.08.2024
Godzina emisji: 8.33

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej