Cała Afryka zagrożona wirusem. Małpia ospa ma na koncie już setki ofiar
Małpia ospa uznana została za zagrożenie dla zdrowia publicznego na całym kontynencie afrykańskim. Tylko w tym roku zabiła 511 osób i zainfekowała ponad 14 tys. osób.
2024-08-13, 21:21
Małpia ospa jest odzwierzęcą chorobą zakaźną. Epidemia tej choroby rozprzestrzeniła się z Demokratycznej Republiki Konga na kraje ościenne. Od początku roku wirus zainfekował ponad 14 tysięcy osób i był odpowiedzialny za 511 zgonów.
Choroba znana jest od 1970 roku, jednak w ostatnich latach następował stopniowy wzrost zachorowań. - Małpia ospa przekroczyła już granice, zarażając tysiące ludzi na całym naszym kontynencie (...) Z ciężkim sercem (...) ogłaszamy mpox jako zagrożenie zdrowia publicznego dla bezpieczeństwa kontynentalnego - alarmuje dyrektor generalny Africa CDC Jean Kasenya. Wezwał również do niezwłocznego działania na rzecz zatrzymania i wyeliminowania tej choroby.
Afryka ma obecnie dostęp do jedynie 200 tysięcy dawek szczepionek, w sytuacji gdy potrzebuje ich 10 milionów.
Małpia ospa. Co warto wiedzieć?
Małpia ospa charakteryzuje się objawami podobnymi do grypy, takimi jak gorączka, ból głowy i mięśni. Występują też wypełnione ropą zmiany skórne przypominające krosty, przez co trudno odróżnić ją od ospy wietrznej.
REKLAMA
Objawy ustępują zwykle po dwóch-trzech tygodniach. Choroba przenosi się z człowieka na człowieka przez bliskie kontakty, w tym kontakty intymne.
dn/PAP/IAR/wmkor
REKLAMA