Rewolucja w przychodniach. Rusza nowy sposób rejestracji

2024-08-24, 15:50

Rewolucja w przychodniach. Rusza nowy sposób rejestracji
Kolejka do rejestracji . Foto: PAP/Rafał Guz

24 sierpnia rusza system centralnej, elektronicznej rejestracji do lekarzy w ramach NFZ. Na razie skorzystają na tym pacjenci kardiologii i dwóch programów onkologicznych.

W sobotę 24 sierpnia weszły w życie przepisy o krajowym systemie e-rejestracji wprowadzające możliwość wyszukiwania przez pacjenta dostępnych terminów wizyt lekarskich w centralnym systemie. Na razie e-rejestracja jest w fazie pilotażu i obejmie tylko świadczenia kardiologiczne i dwa programy onkologiczne. 

E-rejestracja - do jakich lekarzy będzie można się umówić? 

Pacjenci będą mogli zapisywać się online w systemie centralnej elektronicznej rejestracji do poradni kardiologicznych oraz na cytologię i mammografię (profilaktyka raka szyjki macicy i raka piersi) do placówek biorących udział w pilotażu. Jeżeli do 40 dni od zgłoszenia w systemie nie będzie wolnych terminów, pacjent trafi do wykazu oczekujących. Istotne jest to, że pacjent będzie mógł też odwołać wizytę w systemie. 

Na razie można będzie więc umówić się do kardiologa oraz na badania profilaktyczne pod warunkiem, że przychodnia bierze udział w programie. Na razie dopiero będzie prowadzony nabór przychodni do niego. 

"Celem wprowadzanego programu pilotażowego jest ocena organizacji i efektywności działania centralnej elektronicznej rejestracji, stanowiącej funkcjonalność Systemu P1 (centralny system teleinformatyczny w ochronie zdrowia - red.)" - twierdzi Ministerstwo Zdrowia.

REKLAMA

Jakie będą zalety systemu elektronicznej rejestracji?

CeR czyli centralna elektroniczna rejestracja ma pacjentom dać możliwości w zakresie wyszukiwania terminów czy rezygnacji z niego lub zmiany. System obejmie następujące funkcjonalności. 

  • możliwość samodzielnego wyszukiwania online przez pacjenta dostępnych terminów udzielania wybranych świadczeń opieki zdrowotnej objętych programem pilotażowym;
  • możliwość dokonywania online przez pacjentów zgłoszeń centralnych, w tym również w dowolnej przychodni (poprzez oświadczenie pacjenta o zamiarze uzyskania świadczenia opieki zdrowotnej objętego programem pilotażowym);
  • mechanizm przydzielania danej placówce medycznej terminów udzielenia świadczeń opieki zdrowotnej objętych programem pilotażowym;
  • prowadzenie centralnego wykazu kolejek (list pacjentów oczekujących na dane świadczenie objęte pilotażem);
  • możliwość zmiany lub rezygnacji przez pacjenta z dokonanego zgłoszenia centralnego lub terminu udzielenia tego świadczenia.

E-rejestracja pacjenci jeszcze poczekają

Pilotaż rusza 24 sierpnia, ale nie oznacza to, że już teraz można umówić się do kardiologa za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Funkcji takiej nie widać na IKP w tym momencie. Nie jest to jednak powód do niepokoju. Ministerstwo Zdrowia przypomina, że aktualnie będzie trwać realizacja programu centralnej e-rejestracji i zakłada on okres przygotowania i realizacji w okresie od 24 sierpnia do 30 czerwca 2025. W tym czasie mają między innymi zgłaszać się świadczeniodawcy (przychodnie) i dostosowywać swoje systemy rejestracji do wymogów CeR. 


Etapy wdrażania e-rejestracji Etapy wdrażania e-rejestracji
NFZ da dodatkowe środki przychodniom
Nabór przychodni do programu zacznie się w Narodowym Funduszu Zdrowia 26 sierpnia. Każda przychodnia, która zapisze się do pilotażu otrzyma dodatkowe środki na wdrożenie systemu. Bonusy dla przychodni będą dwa - pierwszy dotyczy przeniesienia danych o wizytach do centralnego systemu i udostępnienia w nim terminów, a drugi będzie dotyczył każdego zrealizowanego świadczenia w ramach pilotażu.  
Korzyści z programu CeR
Dla pacjentów korzyści są oczywiste - łatwiej będzie umówić się do lekarza na NFZ i łatwiej będzie odwołać wizytę, z czym też bywają problemy. Dodatkowo łatwiej będzie śledzić terminy i, w efekcie, trudniej je przegapić. Ale to są tylko najbardziej oczywiste korzyści - poprawne wdrożenie systemu e-rejestracji może także przyczynić się do skrócenia kolejek i w efekcie szybszego dostępu do lekarza. Dotychczasowy system pracy w wielu przychodniach współpracujących z NFZ utrudniał bowiem dobre zarządzanie dostępem do świadczeń (czyli wizyt) i przyczyniał się do wysokiego procentu "zgubionych" wizyt, czyli nieodwołanych przez pacjentów (na poziomie 6 do 9 procent rocznie!). 
Centralna e-rejestracja pozwoli na eliminację znaczącej części nieodwołanych wizyt, tym samym zwalniając terminy dla potrzebujących pacjentów. Pozwoli też zyskać czas pacjentom - nie będzie trzeba próbować się dodzwonić do przychodni i tracić czasu i nerwów. A to poważny problem - Ministerstwo Zdrowia szacuje, że nawet 80 proc. telefonów do przychodni nie jest odbieranych. 
Czytaj także:

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej