85. rocznica II wojny światowej. "Nigdy więcej słabości i samotności"

85 lat temu wybuchła II wojna światowa. Premier Donald Tusk przyznał na Westerplatte, że "nie może już tak więcej być w historii, że Polska będzie samotnie stawiała czoła agresji", z kolei w Wieluniu - gdzie miały miejsce pierwsze ataki - prezydent Andrzej Duda podkreślił, że "nie wolno ustępować imperializmowi".

2024-09-01, 06:18

85. rocznica II wojny światowej. "Nigdy więcej słabości i samotności"
85. rocznica wybuchu II wojny światowej . Foto: PAP/Marcin Gadomski

Zgodnie z tradycją poranne uroczystości rozpoczęły się dźwiękiem syren alarmowych, tuż przed 4.45, o tej bowiem godzinie 1 września 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, ulokowaną na gdańskim półwyspie.

- Dzisiaj nie powiemy: "Nigdy więcej wojny". Dzisiaj musimy powiedzieć: "Nigdy więcej samotności". Nie może już tak więcej być w historii, że Polska będzie samotnie stawiała czoła agresji temu czy innemu sąsiadowi - mówił premier Donald Tusk.

Zapewnił, że "będziemy trwale budować Sojusz Północnoatlantycki i jednoczyć Europę także na rzecz obrony Polski, naszej cywilizacji".

Posłuchaj

85 lat temu rozpoczęła się II wojna światowa. Relacjonuje Przemysław Lis (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

- Musimy także dzisiaj głośno powiedzieć: "Nigdy więcej słabości". Po to budujemy najnowocześniejszą armię w Europie, jedną z najsilniejszych w Europie, aby już nigdy nie wystawić na ryzyko bytu naszej ojczyzny. Żebyśmy już nigdy nie musieli poświęcać życia naszych bohaterów, żeby ojczyzna nasza była bezpieczna, wolna i niepodległa. Dziś, jutro i zawsze - dodał premier.

REKLAMA

Hołownia: nie zawiedziemy pamięci bohaterów i ofiar 

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas obchodów 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte przyznał, że "sam optymizm nie wystarczy, potrzebny jest pragmatyzm, twardy realizm".

Posłuchaj

Marszałek Sejmu podczas uroczystości na gdańskim Westerplatte (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

- Wiemy już też dziś, że silni będziemy wtedy, kiedy nie będziemy jednolici, tacy sami, bo jedność nie oznacza jednolitości, ale kiedy zgodzimy się co do rzeczy fundamentalnych - poświęceń, które musimy razem podjąć - kiedy będziemy dzielić wspólne wartości i nadzieję, że będziemy gotowi zrobić wszystko, żeby taka noc jak ta nigdy się już więcej w historii Polski, naszych rodzin, nie powtórzyła - powiedział.

Marszałek Sejmu zapewnił również - zwracając się do bohaterów i ofiar wojennych - że "wyciągnęliśmy lekcję z tego, co wydarzyło się 85 lat temu". "Chcemy ich zapewnić, że nie zawiedziemy ich, ich pamięci, że obronimy najświętsze dla nas wartości, nasze domy, obronimy Polskę". 

Szef MON: sprawdzone sojusze, silna armia

Władysław Kosiniak-Kamysz przyznał, że "to nie tylko siła wroga, ale niestety też podział wewnętrzny doprowadził do tego, że nie byliśmy w stanie w 1939 roku obronić swojej ojczyzny". - To niesprawdzenie sojuszy, które na papierze wyglądały pięknie, ale się nie ziściły. To brak budowy na tyle silnej armii, by była nas w stanie obronić - mówił.

Posłuchaj

Szef MON na Westerplatte: Polska musi być silna i zjednoczona (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Szef MON podkreślił też, że do tego konieczne są sprawdzone sojusze, silna, zmodernizowana i dobrze dowodzona armia. Podziękował politykom i obywatelom zgadzającym się na to, by Polska ponosiła największe w Sojuszu Północnoatlantyckim wydatki na obronność. 

REKLAMA

- Polska nie może być bezsilna i bezbronna. Polska musi być silna i zjednoczona - mówił.

Prezydent w Wieluniu: nie wolno ustępować imperializmowi

Andrzej Duda przypomniał, że wczesnym rankiem 1 września 1939 r. Niemcy przeprowadzili atak lotniczy na Wieluń, choć miasto to i jego mieszkańcy niczym nie zawinili. Podkreślił, że brutalny, zmasowany atak na śpiących ludzi był "aktem absolutnego barbarzyństwa".

Posłuchaj

Prezydent mówił w trakcie uroczystości, że celem ataku Niemców na miasto było zniszczenie Polaków (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Prezydent mówił w trakcie uroczystości, że celem ataku Niemców na miasto było zniszczenie Polaków.

Zaznaczył, że 15 lat temu podkreślał to ówczesny prezydent Lech Kaczyński w swoim przemówieniu na Westerplatte. - Powiedział wtedy bardzo wyraźnie: "nie wolno ustępować imperializmowi i II wojna światowa jest tego wielką lekcją" - mówił prezydent.

REKLAMA

dn/IAR/PAP/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej