Daria Pikulik z medalem mistrzostw Europy! Kolejny wielki sukces Polki

Daria Pikulik zdobyła brązowy medal w wyścigu ze startu wspólnego podczas mistrzostw Europy w kolarstwie szosowym w Belgii. Triumfowała Holenderka Lorena Wiebes przed Włoszką Elisą Balsamo.

2024-09-14, 18:25

Daria Pikulik. Foto: Speed Media/Icon Sportswire/Associated Press/East News

Walka była wyrównana do ostatnich metrów. Reprezentantka Polski wskoczyła na podium, wyprzedzając Francuzkę Clarę Copponi tuż przed metą. Pikulik jest wicemistrzynią olimpijską w kolarstwie torowym. W Paryżu wywalczyła srebro w omnium.

Najlepsze zawodniczki przejechały 162 km z Heusden-Zolder do Hasselt w 3:56.34. W sobotę oprócz Darii Pikulik startowało siedem Polek. Karolina Kumięga była 15., Marta Lach 32., Aurela Nerlo 39., Agnieszka Skalniak-Sójka 70., a Marta Jaskulska 71. Wiktoria Pikulik i Kaja Rysz nie ukończyły wyścigu.

Juniorzy mieli do przejechania niespełna 130 km. Norweg Felix Oern-Kristoff triumfował czasem 2:40.41, tuż za nim metę przekroczył Hiszpan Hector Alvarez, a trzeci był Francuz Paul Seixas. Najlepszy z Polaków Dawid Lewandowski uplasował się na szóstej pozycji ze stratą 16 sekund do zwycięzcy.

W niedzielę powalczy elita mężczyzn w wyścigu, w którym liderem polskiej ekipy ma być Stanisław Aniołkowski.

Mistrzostwa Europy w kolarstwie szosowym mają stosunkowo krótką historię. Po raz pierwszy zorganizowano je w 1997 roku w kategorii młodzieżowej (U-23), a pierwsi mistrzowie w gronie elity założyli niebieskie koszulki z żółtymi gwiazdami dopiero w 2016.