Woda w szpitalu w Nysie. SOR przeniesiony na wyższe piętro [RELACJA]

W Nysie w błyskawicznym tempie woda zalewa kolejne ulice i domy. Mieszkańcy mają wejść na wyższe piętra. W Lądku-Zdroju wkrótce nie będzie kontaktu ze światem: a brakuje m.in. jedzenia, prądu. W Jarnołtówku przeciekła tama. Trwa także ewakuacja ze Stronia Śląskiego - nurt jest tak silny, że w akcji mogą brać udział tylko śmigłowce. W tak trudnych warunkach południowa Polska zmaga się ze skutkami ulew i podtopień. Służby apelują, by w razie zagrożeń ewakuować się, póki nie jest za późno. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo. 

2024-09-15, 19:40

Woda w szpitalu w Nysie. SOR przeniesiony na wyższe piętro [RELACJA]
Pogarsza się sytuacja w Nysie: woda przybiera błyskawicznie, zalewa miejscowy szpital. Foto: X/Facebook

Wspólne specjalne "Raporty powodziowe" Polskiego Radia na trzech antenach: Jedynki, Trójki i Polskiego Radia 24 w niedzielę jeszcze tylko w godzinach 21-23. 

W niedzielę najtrudniejsza sytuacja była w województwach dolnośląskim i opolskim w powiatach nyskim i kłodzkim. W nocy w obu tych województwach mają padać intensywne, nawalne deszcze  - ostrzegło po południu RCB.

Wieczorem premier Donald Tusk zapowiedział wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.

Sytuacja w południowej Polsce jest dynamiczna. Zmienia się z minuty na minutę, dlatego warto śledzić doniesienia lokalnych służb, policji, urzędu miasta, straży pożarnej. Na stronach Rządowego Centrum Bezpieczeństwa są instrukcje, jak postępować w razie zagrożenia powodziowego, jak się przygotować, na przykład pakując plecak ewakuacyjny.

REKLAMA

Służby apelują, by w razie takiej potrzeby, nie zwlekać z decyzją o ewakuacji. Sytuacja może zmienić się tak bardzo, że udzielenie pomocy może być utrudnione. Na przykład, z niektórych miejsc możliwa była tylko ewakuacja z użyciem śmigłowców.

***

Po południu w niedzielę woda zaczęła zalewać Nysę. Wezwano mieszkańców do pozostania w domach i przeniesienie się z parterów na górę. Zaczęło zalewać szpital. Ogłoszono ewakuację w Jarnołtówku - gdzie przecieka tama na zbiorniku retencyjnym. W Stroniu Śląskim w ewakuacji mieszkańców mogą brać udział tylko śmigłowce, nurt rzeki jest zbyt niebezpieczny. Dramatyczna sytuacja jest także w Kłodzku, w Bystrzycy Kłodzkiej. Jak mówił w jednej z telewizji, burmistrz Lądku-Zdroju, w okolicy jest jedna potwierdzona ofiara śmiertelna, w mieście brakuje jedzenia i prądu, i wkrótce skończy się możliwość kontaktu ze światem, wyładowują się baterie.

Rośnie poziom wody w zalanych Głuchołazach, położonych blisko granicy z Czechami.

REKLAMA

Trudna sytuacja jest w Czechowicach-Dziedzicach - tam podobnie jak w Bielsku-Białej, uderzyła powódź błyskawiczna. Przy jednym z potoków w tym mieście znaleziono ciało 42-letniego mężczyzny. Rośnie także poziom Soły w rejonie Oświęcimia. Przez Kraków w niedzielę przechodziła fala kulminacyjna. 

W dziewięciu miejscach nieprzejezdne są drogi krajowe. Informacje o ich stanie publikuje resort infrastruktury. Zawieszony jest ruch pociągów przez granicę z Czechami. PKP podaje także listę innych odcinków z utrudnieniami.

***

Według informacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w całym kraju zarejestrowano 85 przekroczeń stanów alarmowych i 45 ostrzegawczych na rzekach w Polsce. Najsilniejsze opady skupiają się teraz w województwie śląskim, tam też obserwowane są największe wzrosty stanu wody na rzekach.

REKLAMA

***

RELACJA LIVE

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej