Puchar Polski. Nie zabrakło kolejnej sensacji. Raków żegna się z rozgrywkami

Piast Gliwice wygrał z drugoligowym Hutnikiem Kraków po rzutach karnych i awansował do 2. rundy piłkarskiego Pucharu Polski. Po serii jedenastek odpadł inny ekstraklasowy zespół - Raków Częstochowa, który nie dał rady Miedzi Legnica.

2024-09-25, 22:00

Piłkarz Miedzi Legnica Jacek Podgórski (C-P) i Erick Otieno (C-L) z Rakowa Częstochowa podczas meczu 1. rundy Pucharu Polski. Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Po podstawowym czasie gry w meczu Hutnika z Piastem był remis 2:2 (0:2), a po dogrywce - 3:3. Decydującą "jedenastkę" dla Piasta wykorzystał Słowak Tomáš Huk.

Piast awansował po karnych, Korona lepsza od Stali

Gole dla Hutnika strzelili Karol Szablowski (80') oraz Ukrainiec Jewhenij Bełycz (87', 117'). Bramki dla Piasta zdobyli: Fabian Piasecki (7'), Macedończyk Tihomir Kostadinow (40') oraz Hiszpan Jorge Félix (110').

Sensacja była blisko, jednak Piastowi udało się uniknąć losu dwóch innych zespołów Ekstraklasy, pożegnały się z rozgrywkami już na tym etapie rozgrywek. I to w atmosferze, którą raczej trudno zaliczyć do przyjemnych.

W starciu zespołów z Ekstraklasy Korona Kielce okazała się lepsza od Stali Mielec. W regulaminowym czasie gry było 1:1, dogrywka także nie przyniosła rozstrzygnięcia i obie drużyny musiały przystąpić do strzelania karnych. W tym elemencie gry lepsi okazali się gospodarze.

Sensacyjne odpadnięcie Rakowa, dogrywka w Zabrzu

Jeśli chodzi o karne, to drużyny z Ekstraklasy wykonywały je ze zmiennym szczęściem - do największej sensacji doszło w Legnicy, gdzie Miedź wyrzuciła za burtę rozgrywek Raków Częstochowa właśnie po serii "jedenastek".

W spotkaniu Górnika z Radomiakiem do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka. Gospodarze w dodatkowych minutach regulaminowego czasu już się cieszyli z gola, ale sędzia nie uznał bramki Czecha Lukasa Ambrosa.

Później padł zwycięski gol, ale ku strapieniu miejscowych kibiców zdobył go pomocnik gości Roberto Alves. Także wyrównujące trafienie Łukasza Podolskiego nie zostało zapisanego do protokołu z powodu minimalnej, ale jednak, pozycji spalonej.

Wtorkowe sensacje

We wtorek rozegrano aż osiem meczów pierwszej rundy Pucharu Polski. Już dwa pierwsze spotkania przyniosły wielkie sensacje. Z rozgrywkami pożegnał się bowiem aktualny wicelider Ekstraklasy - Cracovia.

Nie popisała się także Lechia Gdańsk, która nie dała rady Pogoni Grodzisk Mazowiecki. Drugoligowiec ostatecznie zwyciężył po rzutach karnych 4:3 (1:1 po dogrywce).

Zwycięzcy 28 par 1. rundy awansują do 1/16 finału, którego losowanie odbędzie się 30 września. Wówczas stawkę do 32 zespołów uzupełnią drużyny reprezentujące Polskę w europejskich pucharach – Jagiellonia Białystok, Legia Warszawa, Śląsk Wrocław i broniąca trofeum pierwszoligowa Wisła Kraków, która właśnie rozstała się z trenerem Kazimierzem Moskalem. Mecze tej fazy zostaną rozegrane 29-31 października.

Finał zostanie rozegrany 2 maja 2024 na PGE Narodowym w Warszawie.