Co jest w "planie zwycięstwa" Zełenskiego? Ekspert wyjaśnia

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedstawi podczas wizyty w USA "plan zwycięstwa" w wojnie z Federacją Rosyjską. - W odróżnieniu od demokratów, republikanie wstrzymują się z deklaracją pomocy Ukrainie. Natomiast prezydent USA Joe Biden powiedział, że Ukraina ma wygrać i to cieszy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Walenty Baluk z Centrum Europy Wschodniej na UMCS w Lublinie.

2024-09-25, 21:48

Co jest w "planie zwycięstwa" Zełenskiego? Ekspert wyjaśnia
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpił już podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku . Foto: JUSTIN LANE/EPA

Zełenski chce przedstawić plan Kongresowi i dwóm kandydatom w wyborach prezydenckich w USA: demokratce Kamali Harris i republikaninowi Donaldowi Trumpowi. W postawie Waszyngtonu upatruje szansy na ostateczne zwycięstwo z Rosją. Natomiast w środę wystąpił podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. 

"Plan zwycięstwa" zawiera cztery kluczowe punkty. Pierwszym z nich jest żądanie od Zachodu gwarancji bezpieczeństwa.

- Powinny być one twarde. Ukraina będzie dążyła do gwarancji porównywalnych dla członków NATO, wzajemnej obrony i szybkiego członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim - powiedział prof. Baluk.   

Posłuchaj

Prof. Walenty Baluk gościem Michała Strzałkowskiego (Świat w powiększeniu) 24:10
+
Dodaj do playlisty

Niezbędna pomoc Zachodu

REKLAMA

Następnymi punktami ma być kontynuacja ukraińskiej operacji w obwodzie kurskim w celu zapewnienia terytorialnych "atutów" w negocjacjach z Rosją i zezwolenie na użycie zachodniej broni na terenie Federacji Rosyjskiej, z czym łączy się też prośba o konkretne systemy uzbrojenia.

- Ukraina potrzebuje wzmocnienia komponentu powietrznego, bo Rosja, przy użyciu bomb szybujących, dziesiątkuje linie frontu i posuwa się stopniowo do przodu. Problem dotyczy też systemów obrony przeciwrakietowej i przeciwpowietrznej oraz amunicji kalibru 155 mm. USA, Francja i Niemcy mogą zapewnić Ukrainie dostawy, ale w tym celu muszą zwiększyć produkcję. Ukraina nie może mierzyć się z Rosją potencjałem ludnościowym, natomiast może wygrać jakością. Bez pomocy Zachodu będzie to niemożliwe - tłumaczył prof. Walenty Baluk.        

Postulatem Zełenskiego jest też otrzymanie międzynarodowej pomocy finansowej dla ukraińskiej gospodarki.

AudycjaŚwiat w powiększeniu
ProwadzącyMichał Strzałkowski
Gość: prof. Walenty Baluk (dyrektor Centrum Europy Wschodniej na UMCS w Lublinie)
Data emisji: 25.09.2024
Godzina emisji: 20.33

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej