Chcesz zwiedzić Europę za darmo? Konkurs UE dla 18-latków

Od wiosny przyszłego roku tysiące osiemnastolatków będą miały możliwość bezpłatnego zwiedzania Europy, ponieważ UE oferuje 35,5 tys. miesięcznych biletów.

2024-10-02, 19:38

Chcesz zwiedzić Europę za darmo? Konkurs UE dla 18-latków
Pociąg pomiędzy Włochami a Szwajcarią. Foto: Shutterstock

Zaproszenie jest skierowane do młodych ludzi z państw UE oraz krajów stowarzyszonych z programem Erasmus+, takich jak Islandia, Liechtenstein, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia i Turcja. Wnioski można składać do 16 października do godz. 12. Aby się zakwalifikować, osoby urodzone między 1 stycznia a 31 grudnia 2006 roku muszą odpowiedzieć na pytania dotyczące UE na Europejskim Portalu Młodzieżowym.

Trasa do wyboru lub przygotowana

Wybrani kandydaci będą mieli możliwość podróżowania po Europie przez okres do 30 dni między 1 marca 2025 r. a 31 maja 2026 r. Mogą zaplanować własne trasy lub skorzystać z istniejących inspiracji. Uczestnicy będą mogli podążyć Szlakiem Kulturowym DiscoverEU, który łączy różne miejsca kultury, z naciskiem na architekturę, muzykę, teatr, modę i wzornictwo. Będą mogli także odwiedzić Europejskie Stolice Kultury oraz obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i oznaczone znakiem dziedzictwa europejskiego.

Bilet ważny tylko na pociągi i promy

Bezpłatny bilet będzie obejmował przede wszystkim podróż pociągami po Europie, a w niektórych przypadkach, również podróż promem. Wykorzystanie lotów będzie możliwe jedynie w wyjątkowych sytuacjach, a lokalny transport publiczny oraz transport prywatny nie będą wliczone w karnet. Dodatkowo uczestnicy otrzymają kartę zniżkową z ponad 40 tys. ofert na transport publiczny, kulturę, zakwaterowanie, wyżywienie, sport i inne usługi. Dla uczestników z niepełnosprawnościami lub ze schorzeniami dostępne jest specjalne wsparcie, takie jak dodatkowe finansowanie i możliwość podróżowania z osobami towarzyszącymi.

Czytaj także:

Komisja Europejska uruchomiła program DiscoverEU przyznawania bezpłatnych biletów w czerwcu 2018 r. i obecnie jest on częścią programu Erasmus+ na lata 2021–2027. Od 2018 r. ponad 1,3 mln kandydatów złożyło wnioski o łącznie 319 tys. biletów. 93 proc. respondentów, którzy zostali zapytani o swoje doświadczenia, zadeklarowało, że planuje częściej podróżować pociągiem. Dla wielu z nich była to pierwsza podróż bez rodziców, co zwiększyło ich poczucie niezależności. Ponad dwie trzecie respondentów przyznało, że nie byłoby w stanie sfinansować biletu bez unijnego programu.

PAP/mp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej