Uhonorowanie olimpijczyków na meczu Polska - Chorwacja

W przerwie meczu Polska - Chorwacja, publiczność uhonorowała polskich olimpijczyków, którzy sięgnęli po medale podczas igrzysk w Paryżu. Polska w stolicy Francji zdobyła łącznie 10 medali (1 złoty, 4 srebrne i 5 brązowych).

2024-10-15, 21:44

Polscy medaliści igrzysk olimpijskich w Paryżu . Foto: PR

Na płycie stadionu pojawiła się we wtorek m.in. jedyna polska złota medalistka z Paryża, rekordzistka świata we wspinaczce na czas Aleksandra Mirosław, a także trzecia w tej konkurencji Aleksandra Kałucka.

Ponadto owację od ponad 50 tysięcy kibiców otrzymali "srebrna" kajakarka górska Klaudia Zwolińska, przedstawiciele wicemistrzów olimpijskich w siatkówce, członkowie wioślarskiej czwórki podwójnej mężczyzn oraz dwie reprezentantki Polski w szermierce, które wywalczyły brąz w drużynowym turnieju szpadzistek.

_____

Reprezentacja Polski na igrzyska w Paryżu liczyła 211 osób w 22 dyscyplinach. Wywalczyli 10 medali - jeden złoty, cztery srebrne i pięć brązowych - co dało 42. miejsce w klasyfikacji.

Pierwszy krążek dała Polsce Klaudia Zwolińska, która niespodziewanie zajęła 2. miejsce w kajakarskim slalomie K1.

Wielkie emocje przyniósł nam również występ polskiej drużyny szpadzistek w składzie Alicja Klasik, Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Renata Knapik-Miazga i Aleksandra Jarecka, która w meczu o 3. miejsce w dramatycznych okolicznościach wyrwała brąz Chinkom. Był to historyczny medal - polskie szpadzistki, przeszły do historii w wyjątkowy sposób. Zdobyły dla Polski medal numer 300 w letnich igrzyskach.

Również po brązowy medal sięgnęli wioślarze. Czwórka podwójna w składzie Dominik Czaja, Fabian Barański, Mirosław Ziętarski oraz Mateusz Biskup była polską nadzieją medalową i nie zawiodła!

Brązowy krążek w Paryżu wywalczyła także Iga Świątek, która w meczu o 3. miejsce pokonała Słowaczkę Annę Karolinę Schmiedlovą 6:2, 6:1. Tym samym zawodniczka z Raszyna zdobyła pierwszy medal olimpijski w historii polskiego tenisa.

Nie zawiodły także Aleksandra Mirosław i Aleksandra Kałucka, Polki świetnie spisały się na ściance wspinaczkowej. Pierwsza z nich zdobyła złoty medal, a druga brązowy.

Wymieniana wśród faworytek do podium biegu na 400 metrów Natalia Kaczmarek wywalczyła brąz.

Medal zdobyli siatkarze, podopieczni Nikoli Grbicia wprawdzie przegrali w finale z Francją, ale z igrzysk wrócą ze srebrnymi medalami.

Medal zdobyła też Julia Szeremeta, 20-letnia pięściarka, która walczyła w finale o złoto, ale na jej szyi zawisł medal srebrny.

Ostatnim medalem był srebrny zdobyty przez Darię Pikulik w kolarstwie torowym w omnium. Był to ostatni start reprezentanta Polski w igrzyskach w Paryżu.