Związki partnerskie. Jakie zmiany proponuje projekt ustawy?

Dostęp do informacji medycznej partnera lub partnerki i decydowanie o ich leczeniu - to według Aleksandry Muzińskiej z Fundszu dla Odmiany - jeden z najistotniejszych zapisów w projekcie ustawy o związkach partnerskich. Trwają konsultacje społeczne w sprawie projektu, można zgłaszać swoje uwagi i pomysły.

2024-10-21, 09:45

Związki partnerskie. Jakie zmiany proponuje projekt ustawy?
Trwają konsultacje społeczne w sprawie projektu. Foto: Shutterstock.com/Margy Crane

Projekt wprowadza do polskiego prawa instytucję rejestrowanego związku partnerskiego w urzędzie stanu cywilnego, wspólne nazwisko i małą pieczę, jeśli chodzi o wychowanie dzieci z poprzedniego związku jednego z partnerów.

Przed weekendem proponowane regulacje trafiły do konsultacji społecznych i międzyresortowych. Ich autorką jest ministra do spraw równości Katarzyna Kotula.

Aktywistka Aleksandra Muzińska (Fundusz dla Odmiany) mówiła na antenie radiowej Jedynki, że przepisy są potrzebne, by osoby pozostające w związku partnerskim mogły decydować o sobie nawzajem w kluczowych kwestiach, również w sytuacjach nagłych. Chodzi na przykład o sytuację, gdy ktoś uległ wypadkowi i jest nieprzytomny.

Trwają konsultacje społeczne

Przepisy dotyczące związków partnerskich są zapisane w dwóch projektach - ustawie o rejestrowanych związkach partnerskich oraz w ustawie wprowadzającej te przepisy. W sumie zmieniają one ponad 250 innych ustaw.

REKLAMA

Rząd przekonuje, że Polska musi ustawowo uregulować sprawę związków partnerskich, także z racji wskazujących na to wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Konsultacje społeczne i międzyresortowe dotyczące przedłożonego projektu ustawy potrwać mają przez 30 dni. Adres e-mail, na który można kierować uwagi: konsultacje.zwiazki@kprm.gov.pl

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

***


Posłuchaj

Aleksandra Muzińska (Fundusz dla Odmiany), o projekcie ustawy o związkach partnerskich (Jedynka/Sygnały dnia) 6:19
+
Dodaj do playlisty

Proponowane zmiany

- Związek partnerski będą mogły zawrzeć dwie pełnoletnie osoby, bez względu na płeć - zakłada projekt przygotowany przez ministrę do spraw równości. Przewiduje możliwość wspólnego opodatkowania. Nie umożliwia adopcji zewnętrznej ani przysposobienia dziecka partnera.

Przysposobienie dziecka biologicznego przez drugiego z partnerów związku było kwestią sporną w koalicji 15 października. - Tu faktycznie zrobiliśmy taki kompromisowy krok do tyłu i zdecydowaliśmy się na zapisy tylko o małej pieczy - powiedziała w piątek ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Związek partnerski nie da także możliwości wspólnej adopcji zewnętrznej.

REKLAMA

Projekty ustawy dotyczące związków partnerskich opublikowane w piątek na rządowych stronach legislacyjnych przewidują, że partner będzie miał prawo do uczestniczenia w sprawowaniu bieżącej pieczy nad dzieckiem pod władzą rodzicielską drugiej z osób i w wychowaniu jego dziecka.

Zgodnie z projektem, związek partnerski będzie można zawrzeć w urzędzie stanu cywilnego. Osoby, które go zawrą, będą mogły nosić wspólne nazwisko. Procedura zarejestrowania związku będzie prostsza niż zawarcia małżeństwa. Podobnie będzie z rozwiązaniem związku. Będzie to można zrobić na zgodny wniosek obu osób lub jednej. Osoby tej samej płci, które zawarły małżeństwo za granicą, będą mogły złożyć urzędzie stanu cywilnego oświadczenie, które będzie de facto formą zawarcia związku partnerskiego.

Projekt ustawy wprowadzającej związki partnerskie zakłada zmiany w ponad 200 obowiązujących obecnie ustawach m.in. ustawie Prawo o aktach stanu cywilnego, ustawie o podatku od spadków i darowizn, a nawet ustawie o Policji, o Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej.

Osoby w związku partnerskim będą miały prawo do wspólnego opodatkowania dochodów. Partnerzy będą zaliczeni do I grupy podatkowej, którą tworzą członkowie najbliższej rodziny. Osoby te będą także mogły skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania odziedziczonego po partnerze majątku, przekazanej przez niego darowizny i zachowku. Partnerzy w związku będą mogli skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania pożyczki pieniężnej. Projekt zakłada możliwość zawarcia majątkowej umowy partnerskiej w formie aktu notarialnego, która ustanowi wspólność majątkową.

REKLAMA

W przypadku ustaw z obszaru pomocy społecznej, definicje rodziny uwzględnią osobę w związku partnerskim.

***

Audycja: Sygnały Dnia
Prowadzący: Karol Surówka
Gość: Aleksandra Muzińska, Fundusz dla Odmiany
Data emisji: 21.10.2024
Godzina emisji: 7.40

PR1/Jedynka/in./

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej