Zmiany w składce zdrowotnej. Jest zielone światło
Projekt ustawy dotyczący zmian w składce zdrowotnej zaakceptował Stały Komitet Rady Ministrów - poinformował szef komitetu Maciej Berek. Dodał, że wkrótce trafi na posiedzenie rządu.
2024-10-24, 17:55
"Przychody z tytułu zbycia środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Projekt ustawy zaakceptował dziś, po długiej dyskusji, Stały Komitet RM i wkrótce projekt trafi na posiedzenie rządu" - napisał Maciej Berek na portalu X.
Zaznaczył, że "to dalece mniej niż zadeklarowane i potrzebne" zmiany w składce zdrowotnej.
"Jak posprzątać po Polskim (nie)Ładzie i wesprzeć przedsiębiorców nadal rozmawiamy w gronie ministrów. Rozwiązanie tego nie jest łatwe, ale musimy je znaleźć" - zadeklarował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.
Część ugrupowań zapowiadała powrót do rozwiązań sprzed Polskiego Ładu
8 października 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu podano informację o przygotowywanym przez Ministerstwo Zdrowia projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dotyczącym zmian w składce zdrowotnej.
REKLAMA
Można tam przeczytać, że projekt nowelizacji zakłada wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców przychodów i kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych.
Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami dochody ze sprzedaży środków trwałych nie będą uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, dla osób rozliczających się w formie podatku liniowego oraz osiągających dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
"W konsekwencji odpłatne zbycie środków trwałych przez przedsiębiorców nie będzie zwiększało podstawy obliczenia składki zdrowotnej" - podkreślono.
Czytaj także:
- Spór o składkę zdrowotną. "Jest za wcześnie, by mówić o porozumieniu"
- "Kapitał i praca". Jaka składka zdrowotna dla przedsiębiorców? Eksperci o możliwych rozwiązaniach
- Rząd chcę ograniczyć krótkoterminowy najem mieszkań. Jak sobie z tym radzą poza Polską?
***
W budżecie na 2025 r. zarezerwowano 4 mld zł, które mają wyrównać wpływy do NFZ zmniejszone po zmianach w składce zdrowotnej.
REKLAMA
Ochrona zdrowia jest finansowana w zdecydowanej większości z wpływów ze składki zdrowotnej. W projekcie planu NFZ na 2025 r. założono, że wpływy ze składek wyniosą ponad 173,1 mld zł (87,5 proc. ogólnej sumy przychodów).
PAP/tvn24.pl/mg
REKLAMA