Przeszliśmy na czas zimowy. Zmiana wpłynie na nasz organizm

W nocy przeszliśmy na czas zimowy. W związku z tym o godzinie 3:00 należało cofnąć zegarki o godzinę. Lekarze wskazują, że taka zmiana rytmu dobowego wpływa na nasz zegar biologiczny i odbija się na samopoczuciu i funkcjonowaniu. 

2024-10-27, 08:14

Przeszliśmy na czas zimowy. Zmiana wpłynie na nasz organizm
Do czasu letniego wrócimy w ostatnie weekend marca przyszłego roku.Foto: Shutterstock

Profesor Dominik Olejniczak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, że zmiana rytmu dobowego nie jest obojętna dla zdrowia, bo regularność sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu. Dodał, że przyzwyczajenie się do zmiany czasu może potrwać około tygodnia.

Psychiatra doktor Sławomir Murawiec wskazuje, że zmiany rytmów dobowych wpływają na wydzielanie hormonów, pracę serca i narządów wewnętrznych. - Kiedy jemy śniadanie, podejmujemy aktywności zawodowe - to wszystko musi się przestawić i jest stresem dla naszego organizmu - tłumaczy.

Warto sięgnąć po witaminę D

Doktor Murawiec dodaje, że zmiana czasu z letniego na zimowy jest korzystniejsza i łatwiej nam się przestawić, chociaż może to potrwać około tygodnia - dwóch. - Mogą występować problemy z zasypianiem i snem, ponieważ organizm przyzwyczaja się do pór kładzenia się i wstawania. Po zmianie czasu wzrasta więc ryzyko zaburzeń snu i depresji - wskazuje psychiatra.

Posłuchaj

Psychiatra doktor Sławomir Murawiec mówi, że nasz organizm musi się przyzwyczaić do nowego rytmu aktywności (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Przy zmianie czasu na zimowy można oczywiście pospać godzinę dłużej, ale tylko pierwszej nocy. Długofalową konsekwencją jest natomiast to, że krócej będziemy mogli cieszyć się naturalnym światłem słonecznym. Warto więc rozpocząć suplementację witaminy D.

REKLAMA

Do czasu letniego powrócimy w ostatni weekend marca.

Większość nie chce zmiany czasu

Według ankiet przeprowadzanych przez Komisję Europejską oraz CBOS wynika, że większość mieszkańców Unii Europejskiej oraz większość Polaków chce zniesienia zmian czasu. Prace w Komisji w tej sprawie trwają, ale obecne regulacje mają obowiązywać w krajach członkowskich co najmniej do końca 2026 roku.

Posłuchaj

Monika Kurtek uważa, że zmianę czasu warto wykorzystać jako pretekst do przypomnienia o konieczności oszczędzania prądu (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek przypomina, że różnicowanie czasu na zimowy i letni wprowadzono w celu zmniejszenia zużycia prądu dzięki lepszemu wykorzystaniu światła dziennego. Monika Kurtek uważa, że zmianę czasu warto wykorzystać jako pretekst do przypomnienia o konieczności oszczędzania prądu.

Czytaj także:

IAR, paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej