Marsz Niepodległości w stolicy. Podano liczbę uczestników
Po godz. 17 na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie zakończył się Marsz Niepodległości. Wzięło w nim udział ok. 90-100 tys. ludzi - szacuje stołeczny magistrat.
2024-11-11, 20:20
Po oficjalnym zakończeniu marszu, na ustawionej na błoniach Stadionu Narodowego scenie odbył się koncert pieśni i piosenek patriotycznych.
Marzena Gawkowska, zastępca rzecznika stołecznego ratusza podkreśliła, że przemarsz odbył się spokojnie. Nie zanotowano żadnych poważnych zdarzeń, choć używane były środki pirotechniczne.
Tysiące flag, czapek, szalików w narodowych barwach
Biało-czerwony pochód wyruszył z Ronda Dmowskiego ok. godz. 14.30. Następnie przeszedł m.in. przez most Poniatowskiego, aż dotarł na błonia Stadionu Narodowego. Uczestnicy mieli ze sobą flagi Polski, ale także czapki, szaliki i wianki w barwach narodowych. Wiele osób przypięło do kurtek kotyliony, znaczki pamiątkowe, mieli też biało-czerwone opaski na rękach.
REKLAMA
Posłuchaj
Na czele marszu znajdował się wielki baner z hasłem tegorocznej edycji: "Wielkiej Polski moc to my". Był też baner: "Polska katolicka, nie laicka". Manifestujący wznosili okrzyki: "Cześć i chwała bohaterom", "Nadchodzi, nadchodzi, Marsz Niepodległości", "Bóg, honor i ojczyzna". Nie zabrakło również okrzyków politycznych, typu: "Kto nie skacze, ten za Tuskiem".
Przed marszem zatrzymano kilkadziesiąt osób
Organizowane przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości wydarzenie miało na celu uczczenie 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Trasa marszu tradycyjnie rozpoczęła się przy Rondzie Dmowskiego i prowadziła uczestników przez Aleje Jerozolimskie, most Poniatowskiego, aż do błoni przy Stadionie Narodowym, gdzie zaplanowane jest zakończenie imprezy.
Jeszcze przed rozpoczęciem wydarzenia, do godz. 14.00, policjanci zatrzymali 75 osób posiadających materiały pirotechniczne. Komenda Stołeczna poinformowała, że do jednostek policji doprowadzono również osoby posiadające niebezpieczne przedmioty - między innymi noże, pałki teleskopowe i kastet.
REKLAMA
Święto Niepodległości. Zakaz używania środków pirotechnicznych
W Święto Niepodległości na terenie Warszawy nie można posiadać i używać środków pirotechnicznych, a także mieć przy sobie broni. Nad trasą tegorocznego marszu obowiązuje też zakaz lotów dronami.
W poniedziałek w Warszawie odbywają się także inne wydarzenia związane z Narodowym Świętem Niepodległości. Od rana do wieczora na Krakowskim Przedmieściu trwa Festiwal Niepodległa. Oficjalne uroczystości państwowe, jak co roku, odbywają się przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Tysiące osób bierze udział w 34. Biegu Niepodległości.
- Apeluję do wszystkich, którzy będą dziś w Warszawie, aby skupili się na świętowaniu Dnia Niepodległości w sposób godny - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji mł. inspektor Robert Szumiata.
Obchody Święta Niepodległości. Zmiany w organizacji ruchu
Ze względu na szereg trwających wydarzeń, w stolicy wyłączone są z ruchu m.in Aleje Jerozolimskie, ul. Marszałkowska, al. Solidarności i al. Jana Pawła II. Autobusy zostały skierowane na objazdy. Nie kursują też tramwaje.
REKLAMA
"Z uwagi na wyłączenie ruchu tramwajowego pomiędzy pl. Bankowym a Dworcem Wileńskim uruchomiona została zastępcza linia autobusowa "Za tramwaj", kursująca z częstotliwością co ok. 5 minut" - poinformował w komunikacie Zarząd Transportu Miejskiego.
- 11 listopada na Placu Piłsudskiego. Duda: jesteśmy częścią wolnego świata
- Tusk zabrał głos z okazji 11 listopada. "Pamiętajmy o tym"
Przez cały dzień zawieszone będzie kursowanie tramwajowych linii 13 i 22 oraz autobusowych 126 i 160. Linia 16 będzie kursowała według specjalnego rozkładu jazdy, a linie 178, 503, 518, 520 i 521 na skróconych trasach.
Polskie Radio/PAP/bartos, łl
REKLAMA
REKLAMA