Polakom brakuje czasu czy są leniwi? Jedna trzecia z nas w ogóle nie ćwiczy
Polacy ćwiczą coraz mniej, a motywacja do aktywności fizycznej często jest krótkotrwała. Co trzeci z nas nie podejmuje żadnego ruchu - nawet spacerów czy jazdy na rowerze. Problem ten szczególnie dotyka starsze pokolenia. Tłumaczymy się brakiem czasu, obowiązkami domowymi albo lenistwem.
2024-12-11, 16:24
Z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę Benefit Systems wynika, że 66 proc. Polaków podejmuje aktywność fizyczną przynajmniej raz w miesiącu. Jednak aż jedna trzecia spośród tych osób przyznaje, że zmaga się z trudnościami w utrzymaniu stałego poziomu motywacji.
Wielu Polaków całkowicie rezygnuje z aktywności fizycznej, podczas gdy inni odkładają swoje plany związane z ćwiczeniami na później. Co piąty badany, który od czasu do czasu jest aktywny, ćwiczy jedynie w wybranych okresach, a co trzeci angażuje się w ruch jedynie incydentalnie, podczas tzw. "zrywów".
Według raportu taka nieregularność wskazuje na krótkoterminową motywację do ćwiczeń fizycznych. Autorzy badania zauważają, że aktywność ruchowa Polaków często jest sezonowa lub wynika z chwilowych impulsów, co utrudnia budowanie trwałych nawyków i prowadzenie zdrowego stylu życia.
Emilia Rogalewicz, członek zarządu Benefit Systems, wprowadza w tym kontekście pojęcie "sportkrastynacji".
REKLAMA
- To nowe słowo, którego znaczenie dobrze znamy. Łączy prokrastynację ze sportem i oznacza dobrowolne odkładanie aktywności, przy jednoczesnej wiedzy, że takie podejście niesie ze sobą liczne konsekwencje zdrowotne w przyszłości - wyjaśnia Rogalewicz.
Brak ruchu. Jedna trzecia Polaków w ogóle nie ćwiczy
Raport wskazuje, że aż jedna trzecia Polaków nie podejmuje żadnej formy ruchu, w tym spacerów czy jazdy na rowerze. Najczęściej jako powód nieaktywności podawany jest brak czasu, wynikający z pracy zawodowej, opieki nad dziećmi i obowiązków domowych. Rzadziej ankietowani przyznawali wprost, że nie ćwiczą, ponieważ "po prostu im się nie chce".
Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego "Work-life balance" wynika, że Polska należy do krajów Unii Europejskiej z najgorszym bilansem między życiem zawodowym a prywatnym, co dodatkowo zniechęca do podejmowania aktywności fizycznej.
- Pamiętajmy, że bez ruchu będziemy czuć się coraz gorzej, ponieważ nie da się efektywnie odzyskać energii bez aktywności fizycznej. Wyczerpanie mentalne wywołane żmudną pracą umysłową odbija się zmęczeniem fizycznym. Jak to przełamać? Właśnie ruchem. Dla samego odzysku energii samo wstrząśnięcie ciałem już będzie na plus. Ruch zawsze ma sens - podkreśla trenerka dr Ewa Hartman.
REKLAMA
Najmniej aktywne są osoby urodzone w latach 1965-1980 oraz w latach 1946-1964. Odpowiednio 42 proc. i 57 proc. przedstawicieli tych grup wiekowych nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej nawet raz w miesiącu.
- Nie masz czasu na regularne ćwiczenia? Mamy dobrą wiadomość
- Codzienny wysiłek fizyczny niezbędny dla naszego zdrowia
Business Insider/bartos
REKLAMA