Wichury nad Polską. Alert RCB i pomarańczowe ostrzeżenia IMGW
W najbliższych godzinach pogoda zrobi się niebezpieczna. IMGW wydał szereg ostrzeżeń pierwszego i drugiego stopnia prawie dla całej Polski. Alerty rozesłało też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Wichury szczególnie nawiedzą północne regiony kraju.
2024-12-15, 17:00
Lista ostrzeżeń IMGW
Silny wiatr uderzy w nocy. Synoptycy prognozują, że najgorsza sytuacja będzie nad morzem. Tam porywy mogą osiągnąć nawet 100 km/h, co prawdopodobnie wywoła sztorm na Bałtyku. Wichury nie ominą też innych regionów, dlatego IMGW wydał szereg ostrzeżeń.
Alerty drugiego stopnia dotyczą: zachodnio-pomorskiego (od godziny 23), pomorskiego (od północy), warmińsko-mazurskiego i podlaskiego (od godziny 5.00). Rozesłano też alerty RCB. Ponadto na południowych krańcach tych województw obowiązują też ostrzeżenia pierwszego stopnia.
W pozostałej części kraju - z wyjątkiem południowych powiatów województw podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i opolskiego - wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia. Synoptycy prognozują, że będzie wiało ze średnią prędkością do 40 km/h, w porywach do 85 km/h. Front będzie się przesuwał z zachodu na wschód, dlatego ostrzeżenie najwcześniej zacznie obowiązywać na zachodzie kraju - o 2.00 nad ranem, a najpóźniej na wschodzie - o 11.00. Najpóźniej przestanie wiać jutro na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie - o 19.00.
REKLAMA
Prognoza pogody na nadchodzący tydzień. Nawet 15 stopni
Już od poniedziałku przyjdzie duże ocieplenie. Na północy, na zachodzie i w centrum pojawią się temperatury rzędu 10-11 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie na wschodzie - tam maksymalnie 7 stopni. Praktycznie w całym kraju wystąpią jednak intensywne opady deszczu.
Podobnie będzie we wtorek i w środę, czyli stosunkowo ciepło, ale mokro. Jedynie na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach temperatury mogą spaść do zaledwie - jak na tle reszty kraju - 6 stopni.
W czwartek nastąpi jednak prawdziwy wybuch ciepła. Na zachodzie termometry mogą pokazać nawet 15 stopni, a to nie wszystko. Może przebijać się też słońce. Praktycznie w całym kraju utrzymają się dwucyfrowe wskazania. Takie wartości w grudniu spokojnie można nazwać anomalią.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że podczas silnego wiatru należy usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr, przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom oraz przygotować oświetlenie zastępcze, ponieważ wiatr może uszkodzić linie energetyczne. Należy również uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie - przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.
jp/IMGW
REKLAMA