"W Anielskiej bramie" - o początkach orszaku Trzech Króli w Polsce

Przez niemal tysiąc polskich miejscowości przejdą w tym roku Orszaki Trzech Króli. W audycji "Co jest na tej taśmie?" reportaż Urszuli Żółtowskiej "W Anielskiej bramie" o początkach orszaku Trzech Króli w Polsce oraz rozmowa z Magdaleną Trzaską z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, oraz Mariuszem Raniszewskim z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie o obyczajach związanych z tym świętem. 

2025-01-05, 10:55

"W Anielskiej bramie" - o początkach orszaku Trzech Króli w Polsce
Orszak Trzech Króli w Gdańsku, 06.01.2024. . Foto: PAP/Adam Warżawa

Wszystko zaczęło się w szkole "Żagle" prowadzonej przez Stowarzyszenie "Sternik". W 2005 roku w skromnych, kameralnych warunkach, na zwykłej szkolnej scenie wystawiono jasełka. Od początku kluczowym założeniem było, by w przedstawieniu udział brały wszystkie dzieci. 

A już w roku 2009 pojawił się pomysł, żeby dotychczas typowo szkolne jasełka zaaranżować inaczej - wystawić je w przestrzeni miejskiej, a co więcej zaprosić do wspólnego świętowania mieszkańców Warszawy oraz turystów. A dzisiaj Orszaki Trzech Króli przechodzą ulicami miast i miasteczek nie tylko w Polsce, ale też w Niemczech, USA, Rwandzie i Ekwadorze…

Posłuchaj

Magdalena Trzaska i Mariusz Raniszewski o tradycjach związanych ze świętem Objawienia Pańskiego (Co jest na tej taśmie?) 52:44
+
Dodaj do playlisty

Zobacz także

Ze świętem Objawienia Pańskiego wiąże się wiele obyczajów, to m.in. orszaki Trzech Króli, chodzenie kolędników po domach, migdałowy król czyli migdał włożony do ciasta, także okadzanie domu. 

***

REKLAMA

Audycja: Co jest na tej taśmie?
Prowadząca: Dorota Boniecka-Górny
Goście: Magdalena Trzaska (Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi) i Mariusz Raniszewski (Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie)
Data emisji: 04.01.2025
Godzina emisji: 22.06 

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej