"W Anielskiej bramie" - o początkach orszaku Trzech Króli w Polsce
Przez niemal tysiąc polskich miejscowości przejdą w tym roku Orszaki Trzech Króli. W audycji "Co jest na tej taśmie?" reportaż Urszuli Żółtowskiej "W Anielskiej bramie" o początkach orszaku Trzech Króli w Polsce oraz rozmowa z Magdaleną Trzaską z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, oraz Mariuszem Raniszewskim z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie o obyczajach związanych z tym świętem.
2025-01-05, 10:55
Wszystko zaczęło się w szkole "Żagle" prowadzonej przez Stowarzyszenie "Sternik". W 2005 roku w skromnych, kameralnych warunkach, na zwykłej szkolnej scenie wystawiono jasełka. Od początku kluczowym założeniem było, by w przedstawieniu udział brały wszystkie dzieci.
A już w roku 2009 pojawił się pomysł, żeby dotychczas typowo szkolne jasełka zaaranżować inaczej - wystawić je w przestrzeni miejskiej, a co więcej zaprosić do wspólnego świętowania mieszkańców Warszawy oraz turystów. A dzisiaj Orszaki Trzech Króli przechodzą ulicami miast i miasteczek nie tylko w Polsce, ale też w Niemczech, USA, Rwandzie i Ekwadorze…
Posłuchaj
Zobacz także
Ze świętem Objawienia Pańskiego wiąże się wiele obyczajów, to m.in. orszaki Trzech Króli, chodzenie kolędników po domach, migdałowy król czyli migdał włożony do ciasta, także okadzanie domu.
***
REKLAMA
Audycja: Co jest na tej taśmie?
Prowadząca: Dorota Boniecka-Górny
Goście: Magdalena Trzaska (Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi) i Mariusz Raniszewski (Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie)
Data emisji: 04.01.2025
Godzina emisji: 22.06
PR24
REKLAMA