Odwiedza Ziemię raz na 160 tys. lat. Wyjątkowo jasna kometa minęła Słońce

Kometa C/2024 G3 (ATLAS) przelatuje w pobliżu Ziemi. Według ekspertów może być to najjaśniejszy obiekt odwiedzający naszą planetę w tym roku. W Polsce dostrzeżenie jej na niebie może jednak być trudne, a nawet niebezpieczne. 

2025-01-14, 10:49

Odwiedza Ziemię raz na 160 tys. lat. Wyjątkowo jasna kometa minęła Słońce
Kometa C/2024 G3. Foto: X/@astro_Pettit

Kometa widoczna raz na 160 tys. lat

Kometa C/2024 G3 to obiekt odkryty 5 kwietnia 2024 roku przez system ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System). Pochodzi z Obłoku Oorta, odległego rezerwuaru komet otaczającego Układu Słonecznego.

Jak wskazują obliczenia, już raz odwiedziła Ziemię - było to jednak 160 tys. lat temu. 

Czytaj także:

"Ciekawym zjawiskiem związanym z G3 ATLAS jest tzw. rozpraszanie do przodu, czyli efekt, w którym pył w jej komecie i ogonie rozprasza światło słoneczne, dodatkowo zwiększając widoczność" - zaznacza serwis antyweb.pl i wskazuje, że kometa może osiągnąć jasność porównywalną z Wenus.

REKLAMA

Kometa C/2024 G3. Jasna, ale trudno zobaczyć

Mimo tak dużej jasności dostrzeżenie komety nie będzie łatwe. C/2024 G3 (ATLAS) znajduje się bowiem bardzo blisko Słońca. Próby obserwacji w świetle dziennym mogą się zakończyć uszkodzeniem sprzętu a nawet wzroku. 

"Obecnie kometa jest monitorowana przez koronograf SOHO, który rejestruje jej ruch w okolicy Słońca" - wyjaśnia strona nocneniebo.pl.

Jest jednak niewielka szansa, że kometa mogłaby być widoczna z Polski tuż po zachodzie lub przed wschodem Słońca. Najlepsze warunki do obserwacji maja być w Australii.

Symulacja pozycji komety dla obserwatora w Warszawie Symulacja pozycji komety dla obserwatora w Warszawie

Kometa C/2024 G3 minęła Słońce

Piękno komety uchwycił natomiast astronauta z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 

REKLAMA

W poniedziałek w nocy kometa osiągnęła peryhelium, czyli znalazła się najbliżej Słońca. To był krytyczny moment dla losów komety. Bliskie przejście koło Słońca zwiększało ryzyko  dezintegracji pod wpływem intensywnego promieniowania.

Źródła: nocneniebo/antyweb/NASA/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej