Białoruś masowo produkuje pociski dla Rosji. To aż 15 firm, szokujące ustalenia opozycji

Piętnaście białoruskich zakładów przemysłowych produkuje pociski artyleryjskie oraz amunicję dla wyrzutni rakietowych Grad na zamówienie armii rosyjskiej. 

2025-01-19, 17:19

Białoruś masowo produkuje pociski dla Rosji. To aż 15 firm, szokujące ustalenia opozycji
Białoruś produkuje pociski dla Rosji - to masowa produkcja. Foto: BelPol, https://youtu.be/ZGKP7eGZH1o

To ustalenia grupy monitoringu BelPol. Amunicja jest transportowana do strefy działań wojennych na Ukrainie. Wśród producentów są giganci przemysłu białoruskiego.

Do przedsiębiorstw zajmujących się produkcją pocisków kal. 122 i 152 mm należą m.in.

- Białoruskie Zakłady Samochodowe (Biełaruski Autamabilny Zawod, BiełAZ(Żodzina)

- Białoruskie Zakłady Metalurgiczne (Biełaruski Metalurgiczny Zawod, BMZ) (Żłobin)

REKLAMA

- Borysowskie Zakłady Elektrycznego Sprzętu Ciągnikowego (BATE)

-  szereg przedsiębiorstw w stolicy kraju Mińsku

Rosja wykorzystuje pracę białoruskich inżynierów i robotników oraz linie technologiczne, które zachowały się na Białorusi jeszcze od czasów radzieckich.

Czytaj także:

Masowa produkcja

W materiale wspomniano także o przedsiębiorstwach powiązanych z powyżej wymienionymi. To w sumie 15 przedsiębiorstw. W szczególności jest nowy projekt związany z mołodeczańskim zakładem metalurgii proszków.

REKLAMA

Jak podaje BelPol, pociski produkowane są m.in. dla rosyjskich wyrzutni wielorakietowych Grad, które ostrzeliwują Ukrainę. Autorzy śledztwa nazywają Aleksandra Łukaszenkę inspiratorem projektu.

Reżim Łukaszenki, oprócz produkcji celowników do pojazdów opancerzonych, zaangażował ogromną liczbę białoruskich pokojowych przedsiębiorstw w tworzenie broni zbrodni - zauważa BelPol.

Pociski dla systemów Grad to broń zaprojektowana z myślą o niszczeniu wszelkiego życia na dużych obszarach, zaznacza opozycja. Z pomocą jej 40 pocisków mieszczących się w wyrzutni można zniszczyć całą wieś albo małą miejscowość.

Autorzy filmu przedstawiają także karty techniczne produkcji zbrojeniowych. Wskazują także, że na początku pełnoskalowej inwazji na Ukrainę miało miejsce spotkanie ministrów obrony Rosji i Białorusi. Siergiej Szojgu i Wiktar Chrenin podpisali wtedy na mińskim lotnisku niewiadomej treści umowę.

REKLAMA

Ze śledztwa wynika także, że zgodnie z planami na 2023 i 2024 rok Białoruś miała dostarczyć Rosji 155 tys. rur tylnych i przednich do wyrzutni rakiet Grad - cytują media.

W filmie wskazano także, że Chiny pomagają Rosji i Białorusi obchodzić zachodnie sankcje. M.in. kupiono tam dwie linie automatyczne do produkcji części detalicznych. Więcej w śledztwie BelPol.

***

***
Źródła: BelPol/Euroradio/Radio Svaboda/IAR/BelPol/agkm

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej