Kolejne wyrzutnie HOMAR-K są już w Polsce. "Dostawa przed terminem"
"Kolejnych 18 modułów wyrzutni HOMAR-K już w Polsce" - przekazał za pośrednictwem platformy X szef resortu obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
2025-01-24, 19:25
Wyrzutnie HOMAR-K zostaną spolonizowane
Jak dodał wicepremier, wyrzutnie pojadą teraz do Stalowej Woli (woj. podkarpackie), gdzie zostaną dostosowane do podwozia polskiego Jelcza.
"Zanim trafią do jednostek Wojska Polskiego zostaną zintegrowane z podwoziem Jelcza w Hucie Stalowa Wola. To kolejna dostawa wykonana przed założonym terminem" - napisał.
HOMAR-K to polonizowana wersja południowokoreańskiej wyrzutni Chunmoo - wieloprowadnicowego systemu wyrzutni rakietowych. Jest zdolna do wystrzeliwania różnego rodzaju kierowanych i niekierowanych rakiet na odległość nawet 300 km.
Umowy dla polskiej armii
W kwietniu ub. roku Polska podpisała z Koreą Południową umowę na zakup 72 takich wyrzutni. 60 z nich miało zostać wyprodukowane w Polsce w ramach wspomnianej polonizacji, a 12 w Korei Południowej.
REKLAMA
Pod koniec grudnia szef MON przekazał, że w 2024 roku Polska zawarła umowy na sprzęt wojskowy warte ok. 160 mld zł. Polska zresztą jest jednym z liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego w kwestii wydatków na obronność.
Brytyjski tygodnik "Economist" w superlatywach opisuje polską armię.
"Polska, która przeznacza na obronność największy procent PKB spośród państw NATO, stała się wiodącą siłą militarną w Europie, ale jej priorytetem wciąż jest utrzymanie zaangażowania USA w obronę kontynentu" - podkreślono.
Obecny stan polskiego wojska porównano wręcz do czasów sławnej husarii.
REKLAMA
"Minęły wieki, odkąd Polska była ostatnio wielką potęgą zbrojną, ale skrzydlaci husarze powrócili. W 2014 roku, gdy Rosja zajęła Krym, polskie siły zbrojne były 9. pod względem wielkości w NATO. Dziś są 3., po USA i Turcji. Podwoiły też swój stan osobowy do ponad 200 tys." - dodał "Economist".
- Gen. Kukuła: na nowo zdefiniowaliśmy wizję sił zbrojnych. "Polacy są bezpieczni"
- "Cafe armia". Najważniejsze polskie inwestycje w obronność w 2024 r.
- Wstępna gotowość systemu IBCS osiągnięta. "Kamień milowy" polskiej obrony powietrznej
Źródło: X/egz
REKLAMA