Karol III w Oświęcimiu. Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz [WIDEO]

27 stycznia obchodzimy 80. rocznicę wyzwolenia Auschwitz oraz Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. W uroczystych obchodach na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego wziął udział m.in. król Karol III. Transmisję ceremonii można było oglądać na portalu PolskieRadio24.pl. - Wyjazd do Polski i uczestnictwo w upamiętnieniu były dla króla priorytetem - mówiła Polskiemu Radiu brytyjska posłanka Rosena Allin-Khan.

2025-01-27, 18:35

Karol III w Oświęcimiu. Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz [WIDEO]
Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Foto: PAP/EPA/CTK Photo/Jaroslav Ozana

Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz z udziałem Karola III [WIDEO]

W poniedziałek 27 stycznia o godzinie 9.00 przed Ścianą Śmierci przy Bloku 11 grupa byłych więźniów w towarzystwie pracowników muzeum oraz części delegacji oddała hołd zamordowanym, złożyła wieńce i zapaliła znicze. Główne uroczystości obchodów 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau rozpoczęły się o godz. 16.00 przed Bramą Śmierci. W namiocie ustawionym w pobliżu rampy kolejowej przemawiali byli więźniowie. Głos zabrał także dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz - w imieniu darczyńców muzeum - Ronald Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów. Uroczystość zakończyła modlitwa ekumeniczna. Przy Pomniku Ofiar Holocaustu w pobliżu ruin dawnych krematoriów złożono kwiaty i zapalono znicze.

Król Karol III jednym z gości z ponad 50 krajów

Udział w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz zapowiedziało 19 prezydentów, 11 premierów i szefów rządów, a także 14 monarchów i członków rodzin królewskich. Obecni byli na nich ministrowie oraz dyplomaci. Honorowy patronat nad uroczystościami rocznicowymi objął prezydent RP Andrzej Duda. W sumie w wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele 53 krajów oraz siedmiu największych instytucji międzynarodowych.

Jednym z gości był brytyjski monarcha Karol III. - Wiem, że król jest niesamowicie zajęty. Ma do objechania cały świat. Fakt, że podjął decyzję, by pojechać do Auschwitz, podkreśla według mnie, jak bardzo ceni i szanuje Polaków - oceniała w rozmowie z Polskim Radiem Rosena Allin-Khan. Polityczka, która ma polskie korzenie, wchodziła w skład oficjalnej brytyjskiej delegacji. - Powiedziałabym właściwie, że wyjazd do Polski i uczestnictwo w upamiętnieniu były dla króla priorytetem - dodała.

REKLAMA

Źródło: PolskieRadio24.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej