Zabójstwo ratownika w Siedlcach. Nowe wiadomości z prokuratury
Po południu ma zapaść decyzja ws. przesłuchania Adama Cz. Mężczyzna ma przejść dodatkowe badania lekarskie. Adam Cz. jest podejrzewany o zabójstwo w Siedlcach ratownika medycznego, który przyjechał na wezwanie, by go opatrzyć.
2025-01-27, 11:17
Siedlce. Ratownik ugodzony nożem w klatkę piersiową
Z informacji przekazanych przez prokuraturę ynika, że przesłuchanie 59-letniego Adama Cz., który w sobotę zaatakował ratowników medycznych, odbędzie się w poniedziałek. Wszystko zależy jednak od lekarzy, którzy muszą potwierdzić, że stan podejrzanego pozwala na przeprowadzenie czynności. Nie wiadomo, czy mężczyzna zostanie przewieziony do prokuratury, czy zostanie przesłuchany w szpitalu.
W niedzielę rzeczniczka siedleckiej prokuratury okręgowej prok. Krystyna Gołąbek poinformowała o wszczęciu śledztwa w sprawie zabójstwa ratownika medycznego w Siedlcach. Według ustaleń śledczych w sobotę w jednym z mieszkań przy ul. Sobieskiego miała miejsce impreza, w której uczestniczyło sześć osób, w tym 59-letni mieszkaniec Siedlec Adam Cz.
Mężczyzna źle się poczuł i wezwał pogotowie, a po przyjeździe zaatakował jednego z ratowników. 64-letni ratownik został ugodzony nożem w klatkę piersiową i po przewiezieniu do szpitala zmarł. Drugi z ratowników został zraniony w nadgarstek.
2 promile i obrażenia głowy
Sprawca, który miał ponad 2 promile alkoholu, został przewieziony do szpitala z obrażeniami głowy. W niedzielę jego przesłuchanie nie było możliwe. - Czynności procesowe z udziałem tego mężczyzny, a więc przedstawienie mu zarzutu i przesłuchanie go, będą możliwe do wykonania dopiero wtedy, gdy wyrażą na to zgodę lekarze. Zatrzymany przebywa bowiem w szpitalu z poważnymi obrażeniami głowy - tłumaczyła prok. Gołąbek.
- Zabójstwo ratownika medycznego w Siedlcach. Były szef LPR: stawiam pytanie
- Zabójstwo ratownika medycznego w Siedlcach. Napastnik ma "poważne obrażenia głowy"
Ratownicy domagają się ochrony
Po sobotniej tragedii w Siedlcach o podjęcie natychmiastowych działań w celu przeciwdziałania agresji wobec ratowników medycznych zwrócił się do resortów zdrowia i sprawiedliwości Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM), który zaproponował zaostrzenie kar za napaść na ratowników medycznych, wprowadzenie skutecznych mechanizmów ochrony prawnej personelu medycznego, wprowadzenie monitoringu wizyjnego podczas interwencji w postaci kamer nasobnych personelu ZRM oraz zwiększenie nakładów na edukację i kampanie społeczne promujące szacunek dla ratowników medycznych.
W poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Jakub Gołąb poinformował, że we wtorek lub w środę odbędzie się spotkanie ze środowiskiem ratowników medycznych. W spotkaniu mają wziąć udział przedstawiciele resortów zdrowia oraz spraw wewnętrznych i administracji. Będzie ono dotyczyć działań w zakresie szkoleń, ewentualnych zmian w prawie, które mogą być podjęte jak najszybciej.
Źródło: PAP/fc/kor
REKLAMA