Kwalifikacja wojskowa 2025. Obejmie ponad 200 tys. osób. Co trzeba wiedzieć?
W całym kraju rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, która w tym roku obejmie około 230 tysięcy osób, głównie młodych mężczyzn oraz kobiety kończące studia na kierunkach istotnych dla wojska.
2025-02-03, 13:18
Kwalifikacja wojskowa 2025. Obejmuje jakie roczniki?
To rutynowy, coroczny proces, którego celem jest określenie zdolności fizycznych i psychicznych obywateli do pełnienia służby. Wezwania są dostarczane pocztą, a sama kwalifikacja odbywa się w wyznaczonych punktach znajdujących się na terenie każdego powiatu.
Podpułkownik Sylwester Kulik, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji Warszawa-Ochota, mówi, że wezwania dostają mężczyźni urodzeni w latach 2001-2005, nieposiadający określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. - Ponownie do kwalifikacji przystępują osoby uznane w latach 2023-2024 za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej. Wzywane są także kobiety, które kończą studia na kierunkach medycznych, psychologicznych i weterynaryjnych - informuje.
W trakcie kwalifikacji wojskowej sprawdzana jest tożsamość wezwanego obywatela, a następnie odbywa się badanie psychologiczne i medyczne, mające ustalić zdolności do pełnienia służby wojskowej.
Na czym polega kwalifikacja wojskowa? Co ze sobą zabrać?
Wezwany na kwalifikację wojskową musi zabrać ze sobą dowód osobisty oraz kilka innych dokumentów. - To dokumenty potwierdzające wykształcenie, w tym kwalifikacje językowe, dyplomy, prawo jazdy i dodatkowe uprawnienia, które dana osoba posiada. Należy zabrać ze sobą również dokumentację medyczną dotyczącą historii przebytych lub aktualnych chorób - powiedział ppłk Sylwester Kulik.
REKLAMA
Wezwana osoba po badaniu przez komisję może otrzymać kategorię A - zdolny do czynnej służby wojskowej lub B - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, co wiąże się z powtórzeniem kwalifikacji w kolejnych latach. Osobnymi kategoriami są te przeznaczone dla osób, które mają problemy ze zdrowiem. Ci obywatele mogą otrzymać kategorię D - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej w trakcie pokoju (z wyjątkiem niektórych stanowisk, między innymi w ramach służby w Wojskach Obrony Terytorialnej) lub kategorię E - trwale niedolny do czynnej służby wojskowej, zarówno w trakcie pokoju, jak i wojny.
Do kiedy potrwa kwalifikacja wojskowa?
Kwalifikacja wojskowa w 2025 roku potrwa do końca kwietnia. Za niestawienie się na wezwanie grozi odpowiedzialność karna, w tym grzywna lub przymusowe doprowadzenie na kwalifikację wojskową przez policję.
Szczegóły całego procesu, a także informacje na temat możliwości wstąpienia do Wojska Polskiego znajdziemy na stronach internetowych Wojskowych Centrów Rekrutacji.
REKLAMA
Źródło: Polskie Radio/jp/kor
REKLAMA