Tornada i trąby powietrzne w Polsce. "Nie ma ich więcej niż w poprzednich dekadach"

- IMiGW od lat 90. XX wieku bada zjawisko tornad i trąb powietrznych w Polsce. Ale trudno jest statystycznie stwierdzić, że z roku na rok jest ich coraz więcej. To raczej zwiększenie zabudowy i zaludnienia powoduje, że częściej spotykamy te groźne zjawiska - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. inż. Tomasz Rozbicki ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie.

2025-02-13, 20:00

Tornada i trąby powietrzne w Polsce. "Nie ma ich więcej niż w poprzednich dekadach"
Tornada zrywają dachy, równają z ziemią domy. Foto: Minerva Studio/ Shutterstock

Ekspert SGGW wyjaśnił, że wiatr powstaje na skutek różnicy ciśnień pomiędzy dwoma obszarami, i tego, że powietrze dąży do wyrównania tej różnicy. Jeżeli różnica ciśnień jest duża, wiatr wieje z dużą siłą. Jeżeli różnicy ciśnień nie ma, wtedy mamy tak zwaną ciszę atmosferyczną, w czasie której nie czujemy wiatru, a przyrządy meteorologiczne też go nie wykazują. 

Posłuchaj

dr Tomasz Rozbicki ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego mówi zjawisku wichur (Zmiana klimatu) 21:41
+
Dodaj do playlisty

 

- Tajfun, huragan to są nazwy lokalne dla silnego wiatru, który często dostaje swoje imię żeńskie lub męskie. To są wiatry przyporządkowane poszczególnym kontynentom. Dziś to wszystko się ujednolica i tak naprawdę można używać na przemian takich nazw jak tajfun i huragan. To są bardzo silne wiatry, które wieją z prędkością ponad 120 km na godzinę - mówił Tomasz Rozbicki. 

REKLAMA

Czy nad Polską zawsze były trąby powietrzne?

Ekspert SGGW przypomniał, że trąby powietrzne są badane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) od lat 90. XX wieku. W ostatnich 30 latach nie stwierdzono jednak statystycznie istotnego wzrostu ani siły, ani liczby trąb powietrznych. Częściej słyszymy o ich występowaniu jedynie ze względu na rosnącą gęstość zaludnienia i zabudowy.

- Trąba powietrzna to silny wiatr, ale lokalny, bo o ile mówimy o huraganie czy tajfunie, są one związane z olbrzymimi i głębokimi niżami atmosferycznymi, które mają średnicę kilkudziesięciu, a nawet kilkuset kilometrów. Natomiast trąba powietrzna raczej ma średnicę kilkuset metrów, ma charakter lokalny, dlatego jest trudniejsza do przewidzenia. Między dwoma masami powietrza jest taka różnica ciśnień, że powstaje tak zwany ruch konwekcyjny, czyli pionowy. Powietrze szybko wznosi się do góry i powstaje próżnia, a wtedy powietrze z zewnątrz zaczyna tę próżnię wypełniać i powstaje trąba powietrzna - wyjaśniał Tomasz Rozbicki.

Gdzie takie zjawisko pojawia się najczęściej?

IMGW co kilka lat publikuje aktualizowaną mapę szlaków burzowych w Polsce, które pokrywają się z miejscami występowania trąb powietrznych. Zjawiska te pojawiają się najczęściej na terenach nizinnych, ponieważ urozmaicona rzeźba terenu, na przykład góry, utrudnia ich powstawanie. Trąby powietrzne występują głównie w okresach przejściowych - wiosną i jesienią.

REKLAMA

**

Audycja: "Zmiana klimatu"
Prowadzący: Patryk Michalski
Gość: dr hab. inż. Tomasz Rozbicki (z Katedry Hydrologii, Meteorologii i Gospodarki Wodnej Instytutu Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)
Data emisji: 13.02.2025
Godzina emisji: 19.16


Polskie Radio 24/sw/kor

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej