Jęzor zimna zahaczy o Polskę. Prognoza na kwiecień
Kwiecień przyniesie w pogodzie trochę zimy i trochę lata. Już w pierwszej połowie miesiąca doświadczymy dużych wahań - temperatury w ciągu zaledwie kilkunastu godzin z 20 stopni Celsjusza na plusie mogą spaść poniżej zera. Wiemy też, co modele pogodowe przewidują na Wielkanoc.
2025-03-29, 20:00
Pogoda. Deszczowy koniec marca
Sobota upłynęła pod znakiem słonecznej aury i stosunkowo wysokich - jak na marzec - temperatur. W niedzielę też w większości województw pojawią się na termometrach dwucyfrowe wartości - do 17 stopni Celsjusza na wschodzie i w centrum, 12-15 stopni na południu i na zachodzie. Najchłodniej będzie nad morzem - tam 9-11 stopni. Praktycznie w całej Polsce jednak będzie padać, a na Pomorzu Zachodnim mogą nawet wystąpić burze.
Poniedziałek również zapowiada się deszczowo. Synoptycy prognozują, że najcieplej będzie na Podlasiu - maksymalnie 13 stopni. W pozostałych regionach od 8 do 11 kresek powyżej zera.
Jaka pogoda w kwietniu? Prognozy
Deszczowy będzie również pierwszy dzień kwietnia, ale już w środę 2 kwietnia powróci słoneczna aura z temperaturami rzędu 15-16 stopni. Podobnie będzie w czwartek, a w piątek termometry mogą lokalnie pokazać nawet 20 stopni.
REKLAMA
Amerykański GFS i europejski ECMWF przewidują jednak, że w Europę od północnego wschodu uderzy fala zimna, która zahaczy o Polskę. Mapy pogodowe wskazują, że odczujemy to od soboty 5 kwietnia. Najzimniej będzie na tzw. ścianie wschodniej. Synoptycy przewidują, że punkt kulminacyjny mroźnego uderzenia nastąpi w poniedziałek 7 kwietnia. Szczególnie w nocy temperatury mogą wtedy spaść znacznie poniżej zera.

Długoterminowe prognozy IMGW wskazują, że ten stan rzeczy utrzyma się przez cały drugi tydzień kwietnia. Instytut przewiduje średnie dziennie temperatury w granicach maksymalnie do 7-8 stopni Celsjusza. Model GFS wskazuje, że 11 i 12 kwietnia mogą nawet wystąpić w Polsce opady śniegu. Nie zabraknie też marznącego deszczu.

To prawdopodobnie ostatni podryg zimy tej wiosny. Od 14 kwietnia - jak przewiduje IMGW - mają bowiem wrócić dwucyfrowe wartości na plusie.
Prognoza pogody na Wielkanoc
Modele ECMWF przewidują, że w okresie od 14 do 21 kwietnia temperatury mogą się wahać od 10 do 16 stopni. Prawdopodobnie więc nie będzie to najcieplejsza Wielkanoc w historii. Są jednak duże szanse na słoneczną aurę, co może podbić odczuwalną temperaturę. Trzeba jednak zaznaczyć, że długoterminowe prognozy są obarczone znaczną granicą błędu i mogą ulec zmianie.
REKLAMA

- Częściowe zaćmienie nad Polską. "Widziałam lekko ugryzione Słońce"
- Nadchodzi zmiana czasu. Ekspertka radzi, jak zminimalizować jej skutki
Źródła: PolskieRadio24.pl/IMGW/GFS/JL/jp
REKLAMA