Zagrożone plemiona Amazonii. Wystawa fotografii w Instytucie Cervantesa

- David Diaz Gonzales powiedział podczas otwarcia wystawy jego fotografii, że w wieku dwudziestu paru lat dokonał rachunku sumienia i zaczął się zastanawiać kim naprawdę jest. Wtedy zdał sobie sprawę, że jest tubylcem i przez fotografię może stać się głosem swojego plemienia, aby uświadomić światu istnienie tego ludu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Zaborowska z Instytutu Cervantesa w Warszawie.

2025-04-03, 22:00

Zagrożone plemiona Amazonii. Wystawa fotografii w Instytucie Cervantesa
Amazonia od tysięcy lat jest domem dla wielu plemion. Foto: shutterstock

Instytut Cervantesa w Warszawie przygotował wystawę fotografii autorstwa Davida Diaza Gonzalesa, zatytułowaną "Shipibo-Konibo. Portrety z mojej krwi", którą można oglądać do 1 czerwca. Współorganizatorami są: ambasada Peru w Polsce, Cento Cultural Inca Garcilaso i Instytut Cervantesa.

David Diaz Gonzales z Peru jest niezależnym fotografem, reporterem, który wywodzi się z rdzennego, amazońskiego plemienia Shipibo-Konibo. To plemię zamieszkuje amazońską puszczę na terenach Peru, Brazylii, Ekwadoru i Kolumbii. Ale najwięcej z nich żyje w peruwiańskim departamencie Ucayali. Słyną z charakterystycznych, ręcznie robionych tkanin, zdobionych geometrycznymi wzorami. 


Posłuchaj

Małgorzata Zaborowska mówi o wystawie w Instytucie Cervantesa (Weekend kulturalny) 21:08
+
Dodaj do playlisty

 Jak wyjaśniła Małgorzata Zaborowska, David Diaz Gonzales postanowił robić zdjęcia swojemu plemieniu, gdy uświadomił sobie, że nikt przed nim tego jeszcze nie zrobił. Podobnie było z dokumentowaniem historii i obyczajów innych plemion z dorzecza Amazonii. 

***

REKLAMA

Audycja: Weekend kulturalny
Prowadząca: Maja Kluczyńska
Gość: Małgorzata Zaborowska ( Instytut Cervantesa w Warszawie)
Data emisji: 03.04.2025
Godzina: 21.06

Polskie Radio 24 / sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej