"Opowiem wam o moim synu Wojtusiu". Terapia dzieci ze spektrum autyzmu

Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest dzień świadomości tego najczęstszego zaburzenia rozwojowego. Warto dowiedzieć się, czym jest to zaburzenie, by lepiej zrozumieć dotkniętych nim ludzi i problemy, przed którymi stają w życiu codziennym. Gościem Polskiego Radia 24 Aleksandra Duszczyk, pedagożka specjalna, terapeutka, Fundacja dla Dzieci i Dorosłych z Autyzmem Synapsis.

2025-04-06, 10:15

"Opowiem wam o moim synu Wojtusiu". Terapia dzieci ze spektrum autyzmu
Pierwsze objawy autyzmu zwykle są widoczne przed trzecim rokiem życia.Foto: Shutterstock/myboys.me

W audycji "Co jest na tej taśmie" przedstawiamy reportaż Małgorzaty Furgi z Radia Szczecin pt. "Opowiem wam o moim synu Wojtusiu". U bohatera opowieści zdiagnozowano autyzm. Dostał jednak szansę na terapię w zakresie komunikowania się, uczenia się, nawiązywania relacji i bycia samodzielnym w placówce Krajowego Towarzystwa Autyzmu w Szczecinie.

Matki po usłyszeniu diagnozy: autyzm, doświadczają kryzysu psychicznego i uczucia bezradności. Przeżywają, kiedy dzieci nie odczuwają potrzeby bliskości i kontaktu, długo muszą czekać na słowo "mama". Autystyczne dziecko często zachowuje się tak, jakby nie słyszało, zamyka się w sobie i izoluje od rodziców i rodziny, reaguje lękiem na jakiekolwiek zmiany.

Aleksandra Duszczyk zaznaczyła, że objawy spektrum autyzmu są widoczne już przed ukończeniem przez dziecko 3 lat, a zaczyna się od braku rozwoju mowy. - Dzieci na przykład nie reagują na imię, nie mają potrzeby angażowania rodzica we wspólną zabawę, działania. Nie pokazują paluszkiem, bardzo się denerwują, nie są w stanie zakomunikować, że coś im się podoba, albo nie - wskazała i podkreślała, że wczesne rozpoznanie spektrum autyzmu jest bardzo istotne, pozwala na szybkie rozpoczęcie terapii, która jesz szczególnie efektywna u najmłodszych dzieci. 

Posłuchaj

Reportaż Małgorzaty Furgi "Opowiem wam o moim synu Wojtusiu" (Co jest na tej taśmie?) 52:30
+
Dodaj do playlisty

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to dobra okazja do pokazania naszej życzliwości, otwartości i tolerancji wobec drugiego człowieka. Wspólnie możemy zwiększyć społeczną integrację osób z autyzmem, wspierać ich w dążeniu do samodzielności, przełamywać izolację i krzywdzące stereotypy. Kwiecień jest Światowym Miesiącem Autyzmu. 

REKLAMA

Statystyki wskazują, że w Polsce jest to około 30 tys. osób, w tym 20 tys. dzieci. Wraz z ich rodzinami daje to grupę blisko 100 tys. osób.

Czytaj także:

***

Audycja: Co jest na tej taśmie?
Prowadząca: Dorota Boniecka-Górny
Goście: Aleksandra Duszczyk, pedagożka specjalna, terapeutka z Fundacji dla Dzieci i Dorosłych z Autyzmem Synapsis
Data emisji: 5.04.2025
Godzina emisji: 22.06 

REKLAMA

Źródło: Polskie Radio 24 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej