"Morze mleczne". Coraz bliżej wyjaśnienia tajemniczego zjawiska
Amerykańscy naukowcy starają się rozwikłać zagadkę tajemniczego blasku oceanu, zauważonego przez żeglarzy już 400 lat temu. W tym celu przeprowadzono nowe badania.
2025-04-14, 08:49
"Morze mleczne". Tajemnicze zjawisko
Żeglarze od ponad 400 lat donoszą o tajemniczym zjawisku, podczas którego wody morza i oceanu "wydają się świecić tak daleko, jak sięga wzrok" - podaje CNN. Portal amerykańskiej stacji przywołuje relację J. Brunskilla, oficera na statku SS Ixion, który płynął przez Morze Arabskie w 1967 roku.
"Morze od horyzontu do horyzontu we wszystkich kierunkach nabrało fosforyzującego blasku… księżyc właśnie zaszedł, a całe morze było o kilka odcieni jaśniejsze od nieba" - pisał Brunskill. Z kolei załoga statku MV Westmorland płynęła tamtędy dekadę później. "Morze… lśniło jaskrawą i jaskrawą zielenią. Tak jaskrawą, że ani białych czap, ani fal nie dało się odróżnić od tego, co wydawało się idealnie płaskim morzem" - zauważył kapitan P.W. Price.
Zjawisko określono "morzem mlecznym". Występuje sporadycznie, do tego w odległych rejonach, stąd jest trudne do zbadania. Taką próbę podjęli naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Kolorado, którzy zebrali ponad 400 relacji z obserwacji "mlecznych mórz" - zaznacza CNN. Celem jest stworzenie bazy danych, pozwalającej - w dłuższej perspektywie - na wysłanie na tajemnicze wody statku badawczego.
- Mam nadzieję, że dzięki tej bazie danych więcej osób będzie mogło zacząć badać "mleczne morza" i rozwikłać tę tajemnicę, która istnieje od stuleci - powiedział Justin Hudson, główny autor nowego badania. - Mogą być one oznaką czegoś w rodzaju bardzo dobrego, zdrowego ekosystemu. Mogą być oznaką niezdrowego ekosystemu, a my po prostu tego nie wiemy - wskazał.
REKLAMA
Zjawisko wywołują bakterie?
Żeglarze opowiadali, że "blask emitowany przez to zjawisko jest na tyle silny, że można przy nim czytać - co stanowi ostry kontrast z ciemnym oceanem, który zwykle widać, gdy nie ma słońca ani księżyca". CNN podaje, że choć nie ma pewności ws. pochodzenia "mlecznych mórz", prawdopodobnie "jest to produkt uboczny występowania wysokich stężeń mikroskopijnych bakterii bioluminescencyjnych zwanych Vibrio harveyi".
Teoria ta oparta została na doświadczeniach z 1985 r., kiedy załoga statku badawczego, który przypadkowo znalazł się w zasięgu zjawisk, pobrała próbkę wody do badań. - Ale poza tym okoliczności, w jakich powstają, i jak sprawiają, że cały ocean tak świeci, są nadal wysoce nieznane - mówił prof. Steven Miller z Uniwersytetu Stanowego Kolorado, współautor badania, który tym zagadnieniem zajmuje się od kilku dekad.
Miller był także głównym autorem badań z 2021, które wykazały, że "większe »mleczne morza« można wykryć za pomocą satelitów".
- Kluczowy prąd oceaniczny zagrożony? Europie grozi scenariusz jak z filmu
- Topniejący lodowiec odsłonił unikalne artefakty. Liczą tysiące lat
- Satelity zagrożone? Biegun północny może się przesunąć
Źródło: CNN/łl/kor
REKLAMA