Puchar Świata w skokach. Kobiety polatają w Planicy

Wspólny finał Pucharu Świata w skokach kobiet i mężczyzn na mamucim obiekcie w Planicy to nowy pomysł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) na sezon 2025/26.

2025-04-16, 13:20

Puchar Świata w skokach. Kobiety polatają w Planicy
Na zdjęciu Nika Prevc, Słowena brylowała w tym sezonie . Foto: EPA/KIMMO BRANDT

Władze FIS zdecydowały o pełnej integracji kalendarzy męskiego i żeńskiego Pucharu Świata w skokach narciarskich - od sezonu 2026/2027 oba cykle mają mieć identyczny terminarz zawodów, natomiast olimpijski sezon 2025/2026 będzie traktowany jako przejściowy, w którym część miejscowości ma organizować zawody dla obu płci.

Kobiety do tej pory na mamucie rywalizowały wyłącznie w norweskim Vikersund.

Wspólny będzie także początek sezonu, a stanowić go będą zawody w dniach 21-23 listopada w Lillehammer.

Turnieju Czterech Skoczni dla kobiet nie będzie

Po raz kolejny nie odbędzie się jednak kobiecy odpowiednik Turnieju Czterech Skoczni. W kalendarzu FIS są tylko konkursy w Garmisch-Partenkirchen (31 grudnia) i Oberstdorfie (1 stycznia 2026), które w ostatnim sezonie stworzyły Turniej Dwóch Nocy.

Zamiast austriackiej części TCS w programie są pojedyncze zawody PŚ w Villach (3-4 stycznia). Największym problemem logistycznym nadal pozostaje brak oświetlenia skoczni Bergisel w Innsbrucku.

W obu proponowanych wersjach kalendarza PŚ - kobiecego i męskiego - FIS nie uwzględnił konkursów w Wiśle Malince, które w ostatnich latach regularnie się odbywały.

Czytaj także:

Źródło: FIS/PAP/ah

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej