Co będzie na maturze 2025 z języka polskiego? Są pewne tropy
Co roku maturzyści głowią się, jakie utwory literackie pojawią się na egzaminie maturalnym z języka polskiego. Niestety nie znamy odpowiedzi na to pytanie, ale pewnym tropem może być lista uchwalonych przez parlament patronów 2025 roku.

Tomasz Horsztyński
2025-04-28, 12:00
W gronie patronów roku 2025 znaleźli się ludzie kultury, w tym pisarze i poeci. Być może z tego powodu to właśnie dzieła tych wybitnych twórców pojawią się na maturze z polskiego w 2025 roku. O kim mowa?
Stefan Żeromski
Z okazji setnej rocznicy śmierci decyzją posłów Sejmu RP jednym z patronów roku 2025 roku wybrany został Stefan Żeromski, autor m.in. "Ludzi bezdomnych", "Syzyfowych prac", "Popiołów" i "Przedwiośnia". Ta ostatnia pozycja znajduje się wśród lektur obowiązkowych na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym.
W wypracowaniu będzie można również odwołać się do lektur obowiązkowych zgodnych z podstawą programową z 2018 roku. Należy do nich nowela Żeromskiego "Rozdzióbią nas kruki, wrony...".
Władysław Stanisław Reymont
Innym patronem 2025 roku, który zmarł równo sto lat temu, jest Władysław Stanisław Reymont. Do lektur obowiązkowych należą jego "Chłopi" (fragmenty), za których w 1924 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla.
REKLAMA
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna: "w teście historycznoliterackim pojawią się również zadania, których tekstami źródłowymi będą utwory poetyckie zarówno autorów wskazanych w podstawie programowej, jak i niewymienionych w tym dokumencie". CKE zastrzega jednak, że "zadania te nie będą sprawdzały znajomości treści konkretnego utworu (z wyjątkiem tych utworów, których tytuły podano w podstawie programowej), ale – umiejętność odczytywania tego typu tekstów".
Wśród autorów, których wybrane teksty poetyckie znajdują się w spisie lektur obowiązkowych (ale na egzaminie maturalnym nie wymaga się znajomości ich treści), jest zmarła 80 lat temu poetka i dramatopisarka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.
Innymi patronami 2025 roku związanymi ze sztuką słowa są poeta i publicysta Antoni Słonimski oraz filozof i eseista ks. prof. Józef Tischner.
Kliknij w zdjęcie i wejdź na stronę poświęconą ks. Tischnerowi:
Biorąc zaś pod uwagę, że zadaniem na egzaminie maturalnym może być interpretacja wizualnego tekstu kultury, należy wspomnieć, że patronami 2025 roku są także malarka Olga Boznańska i rzeźbiarz Franciszek Duszeńko.
REKLAMA
Źródło: Polskie Radio, Centralna Komisja Egzaminacyjna
REKLAMA