Stan nadzwyczajny na Krecie. Musieli ewakuować mieszkańców

Greckie władze ogłosiły stan nadzwyczajny w wiosce Voutes na Krecie. Pogłębiające się osiadanie terenu spowodowało tam poważne uszkodzenia budynków i infrastruktury. Na domach i w przestrzeniach publicznych zaczęły pojawiać się wzbudzające niepokój mieszkańców pęknięcia. Co najmniej dziewięć domów nie nadaje się już do zamieszkania.

2025-04-29, 13:50

Stan nadzwyczajny na Krecie. Musieli ewakuować mieszkańców
W miejscowości Voutes na Krecie doszło do ruchów ziemi, które doprowadziły do popękania około 20 tamtejszych budynków/zdjęcie ilustracyjne. Foto: Google Maps

Stan nadzwyczajny. Ewakuacja części domów 

Stan nadzwyczajny ogłoszono na wniosek lokalnych władz. Będzie obowiązywał do 28 maja 2025 roku - podaje grecki portal Greek City Times. Istnieją obawy, że w wyniku subsydencji (obniżania się) terenu uszkodzonych zostanie więcej budynków. Ministerstwo Kryzysu Klimatycznego i Ochrony Ludności wysłało na miejsce specjalistę, któremu zlecono ocenę ryzyka.

"W porozumieniu z ministrem kryzysu klimatycznego i ochrony ludności, Giannisem Kefalogiannisem, z polecenia sekretarza generalnego Ochrony Ludności, Nikosa Papaefstathiou, do miejscowości Voutes w gminie Heraklion na Krecie udaje się dziś przewodniczący Stałej Specjalnej Naukowej Komisji ds. Oceny Ryzyka Sejsmicznego, profesor Efthymios Lekkas, w celu przeprowadzenia inspekcji na miejscu oraz oceny sytuacji powstałej w wyniku rozległych pęknięć gruntu" - napisano na stronie resortu.

Profesor Efthymis Lekkas potwierdził, że problem się pogłębia. Mieszkańcy wioski twierdzą, że zaczęli słyszeć dziwne odgłosy, przypominające pękanie ziemi, a rysy pojawiające się na kamiennych budynkach stają się coraz bardziej widoczne. Według portalu Kathimerini uszkodzonych zostało około 20 domów, a podczas inspekcji dziewięć z nich uznano za niezdatne do dalszego zamieszkania. Ich właściciele musieli się ewakuować.

Specjaliści oceniają sytuację. Są cztery możliwe przyczyny 

Początkowo sądzono, że problem może być spowodowany pęknięciem rury wodociągowej, jednak  geolodzy wskazują na inne powody. Zidentyfikowano cztery główne możliwe przyczyny tego zjawiska: subsydencję terenu, podniesienie ziemi, powstawanie uskoków w wyniku infiltracji wody lub nierównomierne osiadanie gruntu.

REKLAMA

Profesor Abraham Zelilidis, czołowy geolog, wyjaśnił, że wioska Voutes znajduje się na wrażliwych skałach, które leżą na warstwach gliny, co sprawia, że jest szczególnie podatna na tego rodzaju zjawiska. - W przypadku infiltracji wody glina rozszerza się, co prowadzi do osuwisk i przesunięć gruntu - dodał. Eksperci wskazują, że zjawisko to może się nasilić.

W odpowiedzi na sytuację władze rozpoczęły działania. Przeprowadzane są badania przy użyciu dronów w celu stworzenia trójwymiarowych map terenu. Równocześnie inżynierowie przeprowadzają inspekcje budynków. 

Czytaj także: 

Źródło: Ekathimerini/Greek City Times/Ministerstwo Kryzysu Klimatycznego i Ochrony Ludności/pjm/k

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej