Wyścig o prezydenturę nie dla każdego? Polacy chcą zaostrzenia zasad

100 tys. podpisów - tyle obecnie wystarczy, aby zostać zarejestrowanym przez Państwową Komisję Wyborczą i wziąć udział w wyścigu o fotel prezydenta. Tymczasem jak wynika z sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej" większość Polaków chce, aby ten próg był wyższy.

2025-05-04, 09:07

Wyścig o prezydenturę nie dla każdego? Polacy chcą zaostrzenia zasad
Złożenie podpisów poparcia do PKW przez kandydata na prezydenta Krzysztofa Stanowskiego. Foto: Marysia Zawada/REPORTER/East News

Wybory prezydenckie 2025. 100 tysięcy podpisów to za mało?

"Czy według Pani/Pana należałoby zwiększyć liczbę podpisów niezbędnych do rejestracji kandydatki bądź kandydata na prezydenta (obecnie ta liczba wynosi 100 tys. podpisów)?" - takie pytanie zadała "Rzeczpospolita" w sondażu SW Research. "Tak" odpowiedziało 54,5 proc. badanych. Odpowiedzi "nie" udzieliło 29,7 proc. respondentów. 15,8 proc. badanych nie miało zdania w tej sprawie.

- Podniesienie progu wymaganych podpisów popiera sześć na dziesięć osób, które skończyły 50 lat i dwie na trzy osoby z miast liczących do 20 tys. mieszkańców. Do grup, które w największym stopniu krytycznie odnoszą się do tego pomysłu należą respondenci mieszkający w miastach o wielkości 200 tys. - 499 tys. mieszkańców (41 proc.) oraz badani w wieku od 25 do 34 lat (40 proc.) - skomentowała wyniki badania Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research.

Wybory prezydenckie 2025. 13 kandydatów walczy o głosy Polaków

I tura wyborów prezydenckich odbędzie się w Polsce 18 maja. Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie w niej bezwzględnej większości głosów, II tura czeka nas 1 czerwca. W wyborach wystartują Artur Bartoszewicz (niezależny), Magdalena Biejat (kandydatka Lewicy), Grzegorz Braun (kandydat Konfederacji Korony Polskiej), Szymon Hołownia (kandydat Polski 2050), Marek Jakubiak (kandydat koła Wolni Republikanie), Maciej Maciak (niezależny), Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji), Karol Nawrocki (kandydat popierany przez PiS), Joanna Senyszyn (niezależna), Krzysztof Stanowski (niezależny), Rafał Trzaskowski (kandydat Koalicji Obywatelskiej), Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców), Adrian Zandberg (kandydat partii Razem).

W tegorocznych wyborach startuje 13 kandydatów, których komitety wyborcze zarejestrowano po dostarczeniu do PKW co najmniej 100 tysięcy podpisów obywateli Polski posiadających czynne prawo wyborcze w wyborach do Sejmu - podpisy te zostały następnie zweryfikowane.

REKLAMA


Czytaj także:

Badanie Instytut Badań Pollster realizował 28-29 kwietnia metodą CAWI na próbie 1007 dorosłych Polaków. Struktura próby była reprezentatywna dla obywateli Polski w wieku powyżej 18 lat. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3 proc.

Źródło: rp.pl/mg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej